Индустриалното производство в Германия, Италия и Великобритания през октомври надхвърли умерените прогнози на анализаторите, но докато в най-голямата европейска икономика то нарасна, на Апенинския полуостров и в Обединеното кралство регистрира спад, съобщи ВВС.
На месечна база в Италия индустриалното производство се е свило с 0,9%, във Великобритания – с 0,7%, докато в Германия сезонно коригираният ръст е от 0,8%.
Данните от Германия показват обръщане на тенденцията, тъй като за предишните две месеца общият спад достигна 3,8%, а само за септември показателят бе коригиран до спад от 2,8% вместо първоначално обявените 2,7%.
Обратът се дължи основно на търсенето на дълготрайни потребителски стоки и на средствата за производство в индустрията, като и двата показателя реагират силно на евентуални промени в икономиката.
Днешните данни се добавят към ръста на поръчките в индустрията от 5,2%, обявен вчера. От германското министерство на икономиката обаче заявиха, че прогнозите за следващите няколко месеца остават сдържани.
Показателят за Великобритания е най-слабият за последните 6 месеца, след като през септември бе регистриран ръст от 0,2%, макар че в 8 от индустриалните сектори е регистриран ръст, а едва в 5 – спад. Най-силен е месечният ръст в машиностроенето – 2,5%, а най-сериозен спад е регистриран във фармацевтичния сектор – 2,7%.
На годишна база германското индустриално производство нараства с 4,1%, докато в Италия нещата са на обратния полюс – спад от 4,2%.
Във Великобритания спадът на годишна база е от 1,7%, като добивният сектор се е свил с 11,5% за периода при 13 поредни месеца с негативни резултати.
Очаква се италианската икономика да продължи да се свива през четвъртото тримесечие на годината заради несигурността и проблемите с кредитирането.
„Данните са по-слаби от очакваното“, заяви Киара Корса, икономист в най-голямата италианска банка Unicredit. „Те потвърждават виждането ни, че производството и брутният вътрешен продукт ще се свия, дори производството през ноември да регистрира ръст, както очакваме след 2 последователни месеца на спад“, добави тя.