Юанът може да застраши господството на долара като световна резервна валута, предупреди независима комисия от членове на американския Конгрес в момент, когато китайските власти се стремят да увеличат международната роля на своята валута, съобщава ВВС.
Според комисията за преглед на отношенията между САЩ и Китай в областта на икономиката и сигурността юанът ще се превърне в предизвикателство в рамките на следващите 5-10 години. Очаква се икономическият растеж в Китай да доведе до увеличаване на търсенето на активи, деноминирани в юани.
„Китайските финансови власти полагат основите на тези амбиции чрез поредица от двустранни споразумения с чуждестранни компании и финансови центрове“, се посочва в доклада на комисията.
„Макар финансовите пазари, опериращи с активи, емитирани в долари, да запазиха значителното си предимство (по отношение на новите емисии) пред тези, опериращи с активи в юани, последните осъществиха забележителен напредък за по-малко от година“, се казва още там.
Докладът добавя и щрихите от последните развития в китайската валутна политика, както и по отношение на курса на юана.
От комисията твърдят, че Пекин продължава да задържа затегнат контрола върху курса на валутата си в опит да подпомогне китайските износители.
Макар че през миналата година Китай позволи повишаване на курса на юана спрямо този на американския долар, от комисията са убедени, че то не е било реализирано в достатъчна степен, за да не остане юанът подценен.
„Вследствие на това американският износ за Китай на практика е облаган с допълнително мито, китайският износ за САЩ остава изкуствено обезценен и потреблението на китайските домакинства остава потиснато“, посочват авторите на доклада.
От комисията предупреждават, че макар Китай да остава световен център на производство с ниски разходи, страната осъществява бърз напредък в областта на високотехнологичните изследвания, развойната дейност и производството.
Според членовете ѝ ако курсът на юана продължава да бъде контролиран от властите, високотехнологичният бизнес в САЩ също може да пострада.
От комисията припомнят също, че големият американски търговски дефицит с Китай се отразява в загуба на огромен брой работни места в САЩ.
преди 13 години Политиката на Китай е висша форма на "балъщина"....А изказванията на Патилан са висша форма на "гениалност"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Политиката на Китай е висша форма на "балъщина"....А изказванията на Патилан са висша форма на "гениалност"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години не ги подценявай.китайците .На тях им трябва пазар- сцена и име ,а че ползват временно чужди хартийки това им е входния билет ...няма да мине много време и те ще почнат да раздават местата в тятъра .А русите винаги ще се оправят имат си достатъчно суровини.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Въпросът ми на мен е : "Докога ?" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Кой е най-големият "балък" на света? Ще ви кажа кой - китайците. След тях са разни индийци, бразилци, руснаци, саудитци, араби и пр. Парадоксално твърдение, но това са обективните факти. САЩ и ЕС печатат пари като невидели, за да си плащат старите дългове. А китайците изсмукват огромна част от тези пари и ги държат като резерви, само за да запазят пазарите си в САЩ и ЕС. Т.е. в името на "пазарите"... китайците "стерилизират" част от напечатаните пари, като ги изтеглят от обращение. Така западът печата пари, Изтокът му дава стока (а и ресурси) в замяна, и накрая Изтокът създава резерви от банкноти и облигации, каквито Западът просто може да напечата неограничено.Ако Китай пестеше пари под формата на злато, или като изкупува имоти, можеше това да се нарече "разумно". Но Китай (а и другите споменати) държат само пари и облигации, с което поемат сметката на фалиралите...Висша форма на "балъщина"..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години абе китай ше духне под опашката на обама хах отговор Сигнализирай за неуместен коментар