През септември на месечна база индустриалното производство в еврозоната е отбелязало спад от 2%, показват данните на Евростат. Средното понижение за държавите от Европейския съюз (ЕС) за месеца е 1,3%.
Според данните на Евростат през септември спрямо август най-голямо месечно повишение на индустриалното производство е регистрирано в Словакия (3,2%), Полша (1,9%), Швеция (1,9%) и Словения (1,5%), а най-голямо понижение – в Естония (-10,9%), Португалия (-5,8%), Италия (-4,8%), Ирландия (-3,5%) и Германия (-2,9%).
На годишна база през август индустриалното производство и в ЕС, и в еврозоната отбелязва растеж от 2,2%.
Според данните на Евростат през септември спрямо септември миналата година най-голямо повишение на индустриалното производство е регистрирано в Латвия (9,6%), Литва (8,3%) и Полша (7,9%), а най-голямо намаление – в Италия (-2,7%), Гърция (-2,3%) и Дания (-2,2%).
Данните на статистическата служба показват, че през август оживлението в индустриалното производство на ниво еврозона и ЕС е било по-силно от първоначално обявеното. Растежът за 17-те държави от валутното обединение е коригиран на 1,4% при първоначално обявени 1,2 процента. Повишението за всичките 27 държави-членки на Еврообщността е било 1% вместо първоначално обявените 0,9%.
Индустриалното производство в България през септември нарасна с 1% на месечна база и с 1,5% на годишна. Евростат е коригирал данните за спада на индустриалното производство у нас през август спрямо юли. Според актуализацията намалението през осмия месец на годината е било 1,9%, а не първоначално обявените 2,1%.
През септември спрямо август производството на капиталови стоки е намаляло с 4,2% в еврозоната и с 3,1% в Европейския съюз. Спадът при производството на стоките за дълготрайна употреба е съответно 3,8% и 1,7%, при стоките за междинна употреба – 2,2% и 1,7%, а при стоките за краткотрайна употреба – 1,3% и 0,5%. Производството на енергия се е свило с 1,4% в еврозоната и с 1,2% в ЕС през септември на месечна база.
През септември спрямо септември 2010 г. производството на капиталови стоки се е увеличило с 5,7% в еврозоната и с 6% в целия ЕС. При стоките за междинна употреба е регистрирано повишение от съответно 2% и 2,2%, а за краткотрайна употреба – с 0,6% и 1,1%. Годишен спад е отчетен при производството на стоки за дълготрайна употреба – с 1,3% в еврозоната и 1,4% - в целия ЕС, както и при производството на енергия – съответно 2,9% и 3,8%.