Перспективите за втора рецесия в развития свят изглеждат все-по реални днес, след като данни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие показаха, че ръстът на брутния им вътрешен продукт се е забавил през второто тримесечие на годината, съобщи CNBC.
Ръстът се е забавил до 0,2% между април и юни, докато през предходното тримесечие той бе 0,3%.
Това е четвърто поредно тримесечно забавяне в ръста на организацията, в която влизат повечето държави от еврозоната, САЩ и Япония.
Бъдещето на еврозоната все повече тревожи инвеститорите, след като Германия и Франция, най-големите държави във валутния съюз, не обявиха допълнителни икономически мерки за предотвратяване на разпространението на дълговата криза от периферните икономики към държави от ядрото на съюза.
Някои от най-големите икономики в региона, като италианската например, са застрашени от високото ниво на дълга.
Призракът на рецесията изникна отново и навести западния свят през последните седмици, докато тревогата около дълга се завръщаше на пазарите.
Има и притеснения, че повечето от правителствата вече са използвали голяма част от механизмите, с които разполагат за справяне с дълговете, по време на последния спад. В САЩ инвеститорите очакват речта на председателя на Федералния резерв Бен Бернанке в петък, за да разберат какви са плановете на централната банка.
В еврозоната през второто тримесечие ръстът също се забави до 0,2%, докато през предходното тримесечие бе на ниво от 0,8%.
На годишна база увеличението на БВП в държавите от ОИСР е с 1,6%, като отново показателят е по-слаб спрямо този за първото тримесечие на годината, когато бе 2,4%.
Сред държавите от Г-7 Германия е с най-висок ръст на годишна база, като той е достигнал 2,7% на годишна база, а в тежко засегнатата от земетресението през март Япония е регистрирано свиване на икономиката от 0,9%.