Кризата с дълговете на Гърция даде нов тласък на критиките, че европейската икономика е твърде разнородна, за да има обща валута. Това обаче изобщо не е вярно, убеден е президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише, пише MarketWatch.
В своя реч днес Трише изрази мнение, че икономиката на еврозоната далеч не е толкова хетерогенна, колкото твърдят критиците. Вместо това, в основната си част тя е „толкова хомогенна, колкото и икономиката на САЩ“, твърди банкерът.
Като доказателство за тезата си Трише направи сравнение между 12-те първоначални страни-членки на еврозоната и 14-те метрополитена на САЩ. От него се вижда, че нива на дисперсия (разликите между темпа на растеж в отделните региони) в сходни граници по отношение на инфлация, ръст на БВП и разходи за труд.
Освен това изчисленията показвали, че на база глава от населението, брутният вътрешен продукт в еврозоната и САЩ е растял с идентични темпове през последните години.
Според Трише ЕЦБ до момента не изпитва затруднения заради това, че е фокусирана основно върху стабилността на цените. За разлика ЕЦБ, Федералният резерв на САЩ поставя фокуса си едновременно върху пазара на труда и върху ценовата стабилност.
Мнението на банкера е, че заслуга за това са имали инфлационните очаквания, които са останали напълно в унисон с вижданията на ръководителите на Европейската централна банка. „Това изключително много улесни работата ни, особено в периода на свободно падане на икономиката от зимата на 2008/2009 година“, обяснява той.
преди 13 години Банките са жертви в Капана на паритеФЕД са точно толкова с качества на жертва, колкото ЕЦБ, всяка друга централна банка, търговска банка, корпоративна фирма или конкретен участник в стопанския живот.Сега всички участници в стопанския живот живеят в Капана на парите и са негови жертви. В обхвата на тази клопка е и ФЕД.Това, че някой, спрямо друг е по-богат не променя негова позиция на жертва.Също така, този който консумира от примамка в Капана на парите е по-нахранен от други, но това не означава, че е защитена жертва....http://ivanmitev.blogspot.com/2011/06/blog-post_9804.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар