Световните лидери трябва за разсеят напрежението около валутите, преди то да се влоши, за да се избегне повторение на грешките на Голямата депресия, заяви директорът на Световната банка Робърт Зели, предаде Ройтерс.
В същия дух беше се изказа директорът на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан. Той посочи, че създаденото в най-тежките моменти на кризата през 2008 г. глобално икономическо сътрудничество отслабва, тъй като рецесията дава път на неравномерно и колебливо възстановяване.
Опасенията за световна валутна и търговска война, които бяха ключови за Голямата депресия, са най-важните въпроси, които ще бъдат обсъждани на срещите на МВФ и Световната банка този уикенд. Те вероятно ще бъдат основен топик и на дискусиите на лидерите на страните от Г-7 в петък.
Очаква се на срещите да има интензивни обсъждания на усилията да бъдат убедени китайските власти да позволят на юана да поскъпне.
Зелик е изказал предположение, че международните организации като МВФ и Световната търговска организация могат да помогнат за овладяване на напрежението относно валутите, преди то да се превърне в нещо по-опасно.
В края на миналия месец Япония се намеси на валутните пазари с цел йената да поевтинее, а няколко развиващи се икономики предприеха действия за предотвратяване на твърде бързия ръст на валутите им.
Строс-Кан от своя страна е подчертал, че всички страни трябва да имат постоянно предвид, че глобалната криза не може да бъде решена на регионално ниво. По думите му много страни използват валутата си като оръжие, а това със сигурност не е добре за глобалната икономика.
В интервю за френското издание Le Monde по-рано днес Строс-Кан е посочил юана като основен източник на напрежение за световната икономика. "Ако искаме да избегнем предизвикването на нова криза, Китай трябва да ускори процеса на оскъпяване (на юана)".
Китай задържа курса на юана на едно ниво по време на кризата, но през юни обеща да го остави да се движи от пазарните сили. Оттогава обаче юанът е поскъпнал с едва около 2% спрямо долара.
От своя страна развиващите се пазари смятат, че богатите страни трябва също да поемат своята роля. На днешните си срещи Европейската и Английската централна банка задържаха лихвите си на рекордно ниските им нива, а Японската централна банка я намали тази седмица до интервала от 0 до 0,1%.
Федералният резерв на САЩ обмисля печатането на още пари за купуване на активи с надеждата да ускори растежа на САЩ и така да намали безработицата. Страничният ефект от това обаче е отслабване на долара, което подхранва глобалното напрежение.
Развиващите се пазари са подложени на кръстосан огън. Инвеститорите наливат в тях средства заради бързия им растеж, което обаче движи нагоре цените на активите и инфлацията.
преди 14 години Ако габровците са бледи копия на шотландците, то шотландците пък са бледи копия на китайците.Проблемите на ЕС и САЩ може да не са от Китай, но ония със сигурност ще извлекат максимална полза. Така или иначе Китайската ЦБ държи за топките ФЕД, ЕЦБ, БЦБ и ЯЦБ, защото може да влияе пряко върху курсовете на долара, еврото, паунда и йената чрез резервите си. Това е причината вече спокойно да се говори, че Китай бил център на глобалната икономика и прочие, което до преди 5 години беше неуместно, въпреки че делът беше същия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години progresirashtata i prosperirashta glupost, koruptisa i al4nost dokaraha USA i zapadna evropa do krizata, ne Kitai i ne razvivashtite se pazariDobre bilo da prilojat na sebe si lekarstvoto koeto predpisaha na nas predi 20 godini отговор Сигнализирай за неуместен коментар