Финансовият министър на Великобритания Джордж Озбърн планира да се справи с огромния бюджетен дефицит на страната по примера на Канада, където бюджетният дефицит е овладян в рамките на три години чрез радикални съкращения на държавните разходи с 20 на сто, предаде Telegraph.
Той ще обяви „революционно“ по неговите думи съкращение на публичните разходи през тази седмица, вдъхновено от това, което Канада е постигнала през 90-те години на миналия век, когато правителството успява да превърне бюджетния недостиг в размер на 9% от брутния вътрешен продукт (БВП) в излишък.
Канада успява да направи това на принципа, че данъкоплатците трябва да са наясно с нещата, които правителството трябва да направи, но и с това кои от тях може да си позволи да изпълни. Британското правителство възнамерява да постигне същата промяна в нагласите на британците чрез тяхното активно участие в публичния дебат за намаляване на държавните разходи.
Амбициозният план ще бъде приветстван от тези, които вярват, че Великобритания трябва да намали бързо бюджетния си дефицит и държавен дълг. Той обаче може да срещне критика от тези, според които съкращенията на държавните разходи може да потопят страната отново в рецесия и да повишат нивото на безработица заради загубата на работни места в държавния сектор.
Очаква се днес министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън да обяви, че проблемът с големия държавен дълг е много по-сериозен от предполаганото и потенциалните последствия може да бъдат още по-критични.
През тази седмица ще стане ясно какви точно мерки ще предприеме британското правителство в тази насока. Правителството ще обяви още и график за обществените дискусии относно държавните разходи, както и процеса на допитване до обществеността.
Бюджетният дефицит на страната за фискалната 2009/2010 г. възлезе на рекордните 156 млрд. британски лири, или 11,5% от БВП на страната.
Към 10:45 ч. българско време британската лира поевтинява с 0,3% срещу щатската валута, като една лира се разменя срещу 1,4425 долара. От началото на тази година лирата се е обезценила с близо 11% срещу щатския долар.