IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Износът на пшеница е износ на вода

Зърнените храни са най-евтината световна стока, която си струва да се транспортира

10:04 | 02.06.13 г. 7
Автор - снимка
Редактор
Износът на пшеница е износ на вода

Износът на вода е нерентабилен*. Първо водата трябва да бъде превърната в по-ценна стока и след това изнесена под формата на по-завършен продукт. Най-евтините световни стоки, които се транспортират на големи разстояния са пшеницата и царевицата.

В този смисъл износът на пшеница е износ на вода. Страни които нямат вода, като например Саудитска Арабия, внасят пшеница. Богатата държава опита да задоволява нуждите си от пшеница със собствено производство, но се отказа, поради прекалено високата му цена.

Понякога пшеницата не си струва да се транспортира. Например разходите за транспорт от вътрешността на Бразилия до океанско пристанище са близо 50% от стойността на пшеницата. Когато разходите за транспорт са прекалено високи, пшеницата се трансформира в месо и така се изнася стока с по-висока добавена стойност. По-същата логика сеното е неефективно за износ, но преработено в месо става такова.

България е една от 5-те страни в Европейския съюз, най-бедни на водни ресурси, заедно с Полша, Чехия, Белгия и Кипър. Съществено е, че валежите падат основно през зимата и ранната пролет, когато единствено пшеницата може да се възползва от тях.

„Без напояване не може да има сеитбооборот в зърнопроизводството, не може да има зеленчукопроизводство и не може да има фуражопроизводство за животновъдството“, заяви министъра на земеделието и храните Иван Станков.

Пшеницата е предпочитаната култура от зърнопроизводителите защото е стабилна, с помощта на зимните валежи. При царевицата и слънчогледа рисковете реколтата да е нулева са големи.

Оказва се, че България, която е бедна на водни ресурси, особено на валежи през лятото, развива земеделие, което реално е износ на вода. В същото време земеделието е в остра конкуренция за водите с питейните нужди на градовете, с нуждите на енергетиката и с тези на промишлените предприятия. Например загубите при градската водопреносна мрежа са около 50%, което показва, че за да има вода за напояване, трябва да бъде реформирано и водоснабдяването за населението.

В началото на тази година Министерството на земеделието и храните подписа договор със Световната банка за разработване на напоителна система в България, като това ще струва около 1,3 млрд. лв.

Водните проблеми на България са въпреки факта, че големи количества води от граничните райони са насочени към вътрешността. Например от реките Места и Доспат към Въча и Марица, от Джерман към Искър

*Изключваме износът на минерална вода, който е в ограничени мащаби и на близки разстояния.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:17 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 11 години
Две уточнения : тръбите вече са PVC и не са голям проблем кражбите . А овцевъдството ВИНАГИ е правило България БОГАТА . Дано им дойде акъла в главите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
melon
преди 11 години
Това е хитро със затворниците - да работят, ама как ще ги пазят?!?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
citizen_bg
преди 11 години
И като добавим към картинката мераците на шистовите лобисти става още по-весело. За такива подробности като манджата няма проблем - ще внасяме от Саудитска Арабия, когато там възобновят производството. Това, че парите за мандажа няма да стигнат за всички е също незначителна подробност. Бедните да го ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
fortiss
преди 11 години
Марияне, насочил си вниманието на където трябва. Но при добрите печалби на зърнопроизводителите, няма как да инвестираш в животновъдство без много големи държавни пари - субсидии. Конкуренцията от страна на зърното е огромна, а прибавената стойност на животновъдството никаква. Трябва в продължителен период от време да имаме суша, че тогава зърнопроизводителите да направят напояване. Ама засега ги мързи, а и нямат нужда да си усложняват живота.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 1
lyusien
преди 11 години
Е вие се усетихте След 23 години Два сектора на икономиката които трябва да развивате приоритетно - Напояването и напоителните системи и Овцевъдството Напояването -глобалното затопляне не е мит а реалност Снапояване навреме добивите се увеличават от 30% до 50 % Възтановете напоителните системи дори ако трябва да използвате труд на затворници Криминализираите кражбата на тръби и тяхното приемане във вторични Овцевъдството е отрасъла които може да направи България богата Най доброто място за отглеждане на овце в Европа необятен пазар -само Турция е 74 милиона и още и още и още Чаооо Желая ви успех
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още