IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как да търгуваме на международните борси

Повечето български посредници предлагат обща платформа за търговия както с валута, така и с т.н. CFD, които могат да се търгуват и по телефона

09:55 | 06.05.06 г.
Автор - снимка
Създател
Как да търгуваме на международните борси

Поради проявен читателски интерес тема на настоящия материал ще бъде търговията с акции на международните пазари. Екипът на Investor.bg остава отворен и за други предложения и идеи за материали, с които да сме полезни на вас – нашите читатели.

За да търгувате на международните пазари, първото, което трябва да направите, е да си откриете сметка в български или чуждестранен брокер.  

Предимство на родните посредници най-общо може да се обобщи с по-лесната процедура по откриването, както и спестяването на трансферните разходи за превода на средствата (не винаги е така, но много често разходите по трансфер възлизат на над 30 долара).

Повечето български посредници предлагат обща платформа за търговия както с валута, така и с т.н. CFD, които могат да се търгуват и по телефона.

CFD (contract for difference) в превод означава договор за разлика. Те представляват финансов инструмент, който дава възможност да се спекулира с цената на акциите без реално те да се придобиват или продават.

Търговията, както и при акциите, може да е в двете посоки - да се купуват и да се продават на късо.

Положителното при CFD е, че изискват по-малка гаранционна сума, което позволява откриване на позиции на стойност, многократно превишаващи внесените средства.

Обикновено гаранционната сума е 10% за нискорискови акции, като процентът расте заедно с рисковата група на акциите. CFD не се предлагат за малки компании, които са високорискови.

По-малка е гаранционната сума при търгуването на индекси, като много често тя възлиза на едва 5% от стойността на откритата позиция.

Също така при CFD се плащат лихви от клиентите при дълга позиция, а при къса се получават. Обикновено за изчисляването им се взема лихвата на централна банка +/- определен процент. Ако позицията се затвори в същия ден, лихви не се начисляват.

Когато търгувате CFD директно на борса, е възможно да има специфични условия. За американски борси например има правило, че можете да продавате на късо само при тик нагоре. Друг момент е, че брокерът може да реши да прекрати предлагането на CFD за дадена акция и да затвори позицията ви автоматично.

Посредниците предлагат маржин търговия и на акции, като обикновено можете да търгувате 2 до 4 пъти сумата по сметката си, разбира се условията варират. Обикновено за маржин търговия на акции се изискват минимум 2000 долара при откриването на сметката.

В таблицата долу е направено сравнение между някой от основните български и чуждестранни посредници (подредени по азбучен ред). Комисионните са за търговия на акции на борсите в САЩ, като за CFD в повечето случаи важат и за други пазари.

 
Посредник Комисионни за търговия с акции Комисионни за търговия с CFD Онлайн търговия
България


Бенчмарк (представител на Saxobank) 0,001% мин $15 Спред +/-0.1%, комисионна от $20 при сделки под 10000 Да
Булброкърс До 1000 бр. - $10, до 5000 бр.-$15 Не се предлага като услуга Не
Варчев Не се предлага като услуга Спред + $0,05 брой, над 200 бр. без комисионна Да
Делтасток Не се предлага като услуга Спред + комисионна 0,15% мин 15 лв. Да
Еврофинанс 0,25% - мин. 10 EUR Спред + 0.15% от стартовата цена мин. 25 лв. Да за CFD
Елана $15 за всеки 5 000 изтъргувани акции Спред + 0.3% минимум 25 долара Да за CFD
Карол До 1000 - $7,95, до 10 000 бр.-$9,95 Не се предлага като услуга Да с доп. условия и такси
СТС (представител на Interactive Broker) 0,015 на акция или 0,6%, мин $3 Не се предлага като услуга Да
Европа


Interactive Brokers 0,005 на акция или 0,2%, мин $1 Не се предлага като услуга Да за акции
Saxobank 0,001% мин $15 Спред +/-0.1%, комисионна от $20 при сделки под 10000 Да
САЩ


Skottrade $7 за акции над $1 Не се предлага като услуга Да за акции
Ameritrade $9,99 Не се предлага като услуга Да за акции
Schwab $9,95-19,95 + 0,015 на акция над 1000 бр. Не се предлага като услуга Да за акции
E*trade $6,99-12,99 + 0,015 на акция над 2000 бр. Не се предлага като услуга Да за акции

При някои от брокерите се начисляват и месечни такси поддръжка на сметка, като те отпадат при голям брой сделки, т.е. при активна търговия.

Препоръчително е да разгледате подробно всички такси и комисионни преди да си откриете сметка. Както се вижда от таблицата, предлагат се разнообразни цени, като някои са изгодни за търговия с малки обеми, а други - при по-големи.

Всеки инвеститор може да избере условията, които отговарят до най-голяма степен на неговия стил на търговия.

За таксите ще добавим още, че за достъп до котировки в реално време, повечето борси по света начисляват такива. А за т.н. котировки level II, или котировки в дълбочина, като за пример ще вземем Nasdaq - таксата е 20 долара на месец.

Когато притежавате акции на дадена компания и тя изплати дивидент, той постъпва по сметката ви, като се приспадат комисионни и дължими данъци. И обратното, когато сте продали на късо акции, съответно дължите определения от компанията дивидент, като сумата се приспада от баланса ви.

Политиката на различните брокери за дивиденти при CFD е индивидуална. Брокерът може да избере да не се изплащат дивиденти за CFD. И обратното, тогава брокерът плаща за своя сметка дивидент (най-често в непълен размер) на притежателите на дълги позиции, а късите позиции клиентът плаща съответно пълен дивидент на брокера.

Начислените дивиденти могат да се различават от реалните определени от компанията.

Друг важен момент е, че при търговията с акции и CFD е възможно частично изпълнение на лимитирани поръчки, като остатъкът остава като лимит поръчка на пазара до изтичане на валидността й.

Това се случва, когато въведеният обем на поръчката е по-голям от броя на акциите, предложени на тази цена. Пазарните поръчки може да бъдат изпълнени на различни нива в зависимост от обемите на офертите на пазара, като покупната цена се осреднява в зависимост от теглата.

В заключение може да се каже, че търговията с акции крие големи рискове, като са необходими значителни финансови и икономически познания за успех.

В долната таблица са изредени основните борси по света, както и часовете на търговските сесии в българско време:

 
 
Държава Борса Интернет сайт Код Българско време
САЩ American Stock Exchange www.amex.com AMEX 16:30 - 23:00 

Nasdaq National Market www.nasdaq.com NASDAQ NM 16:30 - 23:00 

New York Stock Exchange www.nyse.com NYSE 16:30 - 23:00 

Nasdaq SmallCap Market www.nasdaq.com NASDAQ SC 16:30 - 23:00 
Австралия Australian Stock Exchange www.asx.com.au ASX 03:00 – 09:00
Австрия Vienna Stock Exchange www.wienerboerse.at VIE 10:21 – 16:30
Белгия Euronext Brussels www.euronext.com BRU 10:00 – 18:30
Великобритания London Stock Exchange www.londonstockexchange.com LSE 10:00 – 18:30
Германия Frankfurt Stock Exchange www.deutsche-boerse.de FWB 10:00 – 18:30
Германия XETRA www.xetra.de XETRA 10:00 – 18:30
Франция Euronext Paris www.euronext.com PAR 10:00 – 18:30
Холандия Euronext Amsterdam www.euronext.com AMS 10:00 – 18:30
Япония Tokyo Stock Exchange www.tse.or.jp TSE 03:00 - 09:00

Вижте всички статии от категория Обучение
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:27 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още