IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Невена Пеева - за разработването на бутикова HR услуга

Най-ценно е да чуеш съвет от човек с опит, от някой, който “си е изцапал ръцете”, твърди стипендиантката на Любомир Леков

15:56 | 24.05.15 г. 1
<p>
	<em>Снимка: личен архив</em></p>

Снимка: личен архив

Невена Пеева е завършва специалност “Полиграфия” в Химикотехнологичния и металургичен университет. Има много силен интерес да се развива в областта на полиграфията, където работи вече 4 години. Тъй като осъзнава сериозната пропаст между преподаваното в университета и изискванията на бизнеса в тази област, нейният проект търси решение на този проблем. Като се надява след това да може да го приложи и в други сфери на образованието. Именно с този проект тя кандидатства за магистратурата "Иновации, предприемачество и финанси" във ВУЗФ. Повече за своето начинание и за образованието научихме от самата нея. 

Вие сте един от стипендиантите на Любомир Леков в Магистърската програма по иновации, предриемачество и финанси. Как избрахте именно нея?

- Преди три години бях на едно събитие, на което Маргарит Ралев разказваше как си е направил рекламната агнеция и тогава препоръча тази магистратура. Издирих я, записах се за нюзлетъра ѝ и я следях периодично. Когато обявиха кандидатстването за стипендии, реших, че това е моментът. Причината да запиша тази магистратура беше, че по описания и препоръки показваше, че е насочена към хора, които искат да стартират свой бизнес. А моята идея е такава - след приключване на магистратурата да стартирам нещо свое. Предстои да уточня какво, защото идеите ми са няколко. Една от тях имам щастието да разработвам с приятели - бутикова HR услуга, която е насочена специално към моя бранш - полиграфията.

С тази идея ли кандидатствахте?

Да, с идеята за HR агенцията. Мога да кажа, че тази агенция е комплекс, който се състои от три части. Първата е уебсайт, в който хората могат да се регистрират и да качват обяви, така че работодателите и работниците да се откриват едни други. Другата част е чист HR - имаме експерти, които оценяват кандидати за работа и след това ги препоръчват на работодатели. Третата част е обучителна - подготвяме кадри за полиграфията. Опитът ни показа, че хората, които излизат от университета, не са с адекватна подготовка. Мнозина се сблъскват с този проблем. А в един момент, когато управляваш голямо предприятие и искаш то да се развива бързо, е много важно служителите бързо да навлизат в бизнеса.

Запълването на тази празна ниша ли е главният проблем, който решавате с този проект?

Да, това е главният проблем. Запълваме празнината между университетите и работодателите.

Как ще се осъществява самата връзка между работодателите и студентите?

Или чрез сайта, или след като студентите се свържат с нас, а ние ги оценим, ще ги препоръчваме на кандидати, които са казали, че си търсят служители.

Какво Ви предстои по развитието на проекта?

Той е почти готов. От ноември имаме работещ сайт, в който хората публикуват свои обяви и се регистрират. Този месец стартираме HR услугата за оценяване на кандидати. В момента тестваме и обученията.

А как се насочихте точно към полиграфията?

Баща ми ме насочи. Той ме наблюдава много внимателно и ме познава добре. В един прекрасен ден, когато бях 11-и клас, а всичките ми съученици бяха решили кой какво ще учи, а аз все още не бях взела решение, той донесе у дома различни програми - Photoshop, InDesign и други. В момента, в който опитах да работя с тях, реших, че ще работя това. Обучението ми обаче нямаше нищо общо с тях, а беше чиста инженерна технология.

С какво се занимавате извън магистратурата?

В момента работя в снабдителска фирма, която е в полиграфическия бранш. Но се надявам да намеря моя собствен бизнес.

Менторските срещи са резултат от партньорството между проекта S.K.I.L.L.S. на фондация "Лекови" и Магистърската програма по иновации, предприемачество и финанси. Какво е вашето мнение за тази комбинация между формално образование и менторство?

Тук важно е най-вече доверието, че човекът, който ни е ментор, не е назубрил тези неща от книгите, а говори от собствен опит. Най-ценно е да чуеш съвет от човек с опит, от някой, който “си е изцапал ръцете”. Важно е да има поглед, който ти нямаш. По този начин като ментор те насочва да работиш в такава посока, че да направиш нещо, което наистина да работи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 2
Зарзаватчийски глас
преди 9 години
OMG, за главата ли да се фана, за какво ли, четейки тази интересна и иновативна статия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още