И така, кои дисбаланси ще подкрепят следващия цикъл на световен икономически растеж? Имайки предвид разликата между нивата на спестявания и инвестиции на държавите, и двете силно повлияни от демографията, трябва да се вземат под внимание бързите промени в динамиката на населението.
Китай понастоящем спестява и инвестира половината от своя БВП, но със свиването на работната сила поради застаряването на населението, нормата на инвестиране се очаква да спадне рязко. В същото време обаче застаряването ще поддържа висока нормата на спестяване. Този процес ще генерира големи външни излишъци, които ще трансформират Китай от „фабриката на света“ в „инвеститора на света“.
Би било удобно, ако глобалните демографски характеристики са разпределени времево по такъв начин, че застаряващите държави да изпитват излишъци, точно когато по-младите страни се нуждаят от капитал. В действителност обаче много от водещите икономики ще се опитват да спестяват за пенсия по едно и също време. Нещо повече, по-младите държави са обикновено развиващи се икономики, които нямат капацитета да абсорбират ефективно излишъците на другите страни.
Основното изключение са САЩ – те имат както необходимия капацитет, така и най-младото население сред развитите икономики. С оглед на това отново на САЩ ще се падне да отчитат най-големите дефицити, което би могло да се нарече Бретън-Уудс III.
Може би изглежда смущаващо да очакваме толкова задлъжняла страна да продължава да отчита дефицити, но светът е склонен да финансира САЩ при отрицателни реални лихви. Всъщност основното международно притеснение беше липсата на желание на американските политици да вдигнат дълговия лимит на страната.
Ако САЩ нямат възможност или не желаят да поддържат необходимите дефицити, глобалната икономика ще се пресити от спестявания и евтин капитал, докато не се появи друга алтернатива. Или може би ниската цена на капитала ще изкуши САЩ да привлекат част от излишните спестявания, давайки началото на нов период на глобален растеж.
Макар че една Бретън-Уудс III система неминуемо ще генерира собствени изкривявания, тя би могла да просъществува години, ако капиталът се инвестира разумно. Перспективите за евентуален край на тази система не са добра причина да чакаме някакъв теоретичен идеал за глобален баланс да се осъществи. Ако съдим по историята, то ще трябва да чакаме доста дълго, завършва Санджеев Санял.
преди 10 години Така е пич....всеки знае....но не всеки го може отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години да, простичко казват кога е балансиран икономическия растеж - когато контрагента е с изути *** /за НЕГОВА сметка/! Сега се балансира ЧРЕЗ закона /другари/ ... само дето местната подсистема /другариТЕ/ хабер си няма какво я чака преди да направят един Рязък завой камиона с маймуните - ще хфърчат центробежно от каросерията :))))))))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ей тУва генаилно умозаключение направо изтрепа рибата: "...С други думи, балансираният глобален икономически растеж е изисквал война, колонизация и трафик на наркотици в големи размери."----Егаси и "икономиката" и цивилизацията ако е опряла до "война, колонизация и трафик на наркотици в големи размери" за да оцелее и порасне :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Планова икономика ще има така или иначе, само дето няма да задоволява нуждите на всички (както беше по наще географски ширини едно време;)) ... ще има и свободни пазарни отношения (някой да не земе да овеси нос случайно): ще се планира, колко да потребяват хамериканците, а останалия свят, на конкурентен принцип, ще има възможност да се бори за високата чест, кой да задоволява потреблението им ;)) ... едно мога да ви кажа пичове: Да здравствует наука, да здравствует прогресс и мудрая политика ЦК КПСАЩ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години щото ги угояват /за сметка на останалите/, за да ги ползват срещу останалите! ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години хах е що не ние? то да потребява всеки може баси! отговор Сигнализирай за неуместен коментар