Безкрайните спорове около публичните разходи в САЩ и все по-големите нива на несигурност забавят икономическия растеж. Освен това обаче рязката поляризация на политиката води до отлив на обществено доверие и подкопава онова, на което американците държат най-много – работа и перспектива за децата.
През последните няколко години двама икономисти от Станфорд – Скот Бейкър и Николас Блум, заедно със Стивън Дейвис от Университета в Чикаго, разработват измерител на несигурността в икономическата политика.
Показателят се използва за оценка на непрекъснато променящото се ниво на несигурност в икономиката. Те стигат до извода, че между 1985 и 2007 година несигурността е варирала в тесни и често предвидими граници. Тя се е повишавала около конфликти при избора на президенти или разделение сред законодателите, след което се е свивала.
Пиковете на несигурност са достигнати при събития като банкрута на Lehman Brothers, терористичните удари от 11 септмври и първото отхвърляне на програмата за подкрепа на финансовия сектор TARP.
Индексът, конструиран от изследователите отчита три основни фактора - медийното отразяване, броя на данъчните облекчения, които изтичат в близко бъдеще и разминаванията в прогнозите на експертите.
Резултатите показват, че в момента в Съединените щати се очакват доста високи нива на политическа несигурност, но те няма да достигнат тези от лятото на 2011 година, когато дебатът за вдигането на тавана на дълга съвпадна и с европейската дългова криза.
В доклада се посочва, че от 2008 насам средното ниво на политическа несигурност е около два пъти по-високо от това за последните 23 години.
Вижте какво показват изчисленията за така наречения индекс на страха VIX и как това ще се отрази на нагласите, както и какво може да се очаква от пазара на труда в коментара на Миа Саини от Bloomberg