IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво представлява фискалната пропаст

Решение трябва да има, защото в противен случай САЩ ще отложат излизането от кризата за всички държави

12:33 | 19.11.12 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Какво представлява фискалната пропаст

Накъде се е запътила американската икономика? С наближаването на изборите, а особено силно и след тях, се заговори за фискалната пропаст, пред която е изправена страната. Заради нея на пазарите се появи голямо напрежение и се стигна до значителни спадове.

Това повдига въпроса какво всъщност представлява тази фискална пропаст и колко страшна е тя. Ето обяснението на проблема, което дават от американското списание Forbes.

Ако американските конгресмени не предприемат никакви действия, на 1 януари 2013 година автоматично ще се задейства увеличение на някои данъци, съчетано с орязването на определени разходи. Анализаторите наричат това фискална пропаст, тъй като чрез тези действия американската икономика ще бъде засегната от сериозен шок.

Очаква се изтичането на някои данъчни отстъпки, включително такива, които намаляват облагаемата данъчна основа и ограничават данъчните ставки. Това ще доведе до ситуация, в която близо 90% от американците ще трябва да плащат по-високи данъци.

В същото време от бюджета ще бъдат орязани значителни разходи – в различни области, вариращи от отбраната до някои социални придобивки.

Как се стигна до тази ситуация?

През август 2011 година Конгресът приема закон за контрол върху бюджета. С него временно се вдига максималният размер на държавния дълг с 2,1 трлн. долара и се поставя задължение да се търси дългосрочно решение на проблемите.

Ако такова не бъде намерено, то законът автоматично трябва да задейства посочените увеличения на данъци и съкращаване на разходи в момента, в който тези 2,1 трлн. долара се изчерпат. Именно в края на декември тази ситуация ще бъде факт.

В закона е предвидено финансирането за някои правителствени организации да се свие с 1 трлн. долара, както и намирането на дейности, от които да се спестят още 1,2 трлн. долара.

Колко задлъжнели са САЩ?

Голямата цел зад фискалната пропаст е намаляването на задлъжнялостта на САЩ. Към момента съотношението дълг/брутен вътрешен продукт е 70% - най-високото за последните повече от 70 години.

За сравнение обаче, задлъжнялостта на някои европейски държави е по-голяма – при Германия тя е 81%, а в Гърция – 163%. Според общоприетите норми съотношение дълг/БВП над 90% се счита за проблемно и ограничаващо растежа.

Причината за това е, че с увеличаването на задлъжнялостта се увеличават и разходите за обслужване на дълговете. Това пък ограничава възможностите на правителството да действа при непредвидени ситуации. Освен това инвеститорското доверие в способността за управление на дълга се изпарява и страната може бързо да попадне в епицентъра на финансова криза.

Последна актуализация: 01:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 11 години
Вярно, кравите полудяха :)Ако жертваш 1 ТРИЛИОН или 10%, по избор, дали точно спестяваш тези 2 трилиона, или и тях ги трупваш към дълга, увличавайки го с 12,5 нетни процента? Някой да ми обясни на пръстите на ръката, че нещо вече мозъкът ми отказа да възприема...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 0
jj99
преди 11 години
Тоя сайт принципно не е за хора които могат да смятат :)...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
madcow
преди 11 години
Любопитно ми е, ако БВП на страната се свива с 1% заради мерки, които прекратяват трупането на дефицит, това не е ли много голяма нетна печалба за средния американец?!В смисъл 2-та трлн долара, наляти от миналото лято досега, са по-скоро 20% от БВП. Жертваш 1 за да спестиш 20, доста добра сделка.Жалко че политиците няма да го позволят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 0
Internet
преди 11 години
Виж CIA World factbook за 2012, там има БВП-но на всички страни по света и техният вътрешен и външен дълг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
deant
преди 11 години
БВП е доста неточен. ето пример:Distinctions must be kept in mind between quantity and quality of growth, between costs and returns, and between the short and long run. Goals for more growth should specify more growth of what and for what.Сегашния измерител е една мешаница. Ако БВП както казваш е 15 трл, а дълга е 16 трлн, защо говорим за пропаст. Всъщност аз си го обеснявам, че точно дълга е генерирал голяма част от БВП, което води до фискалната пропаст. "more growth should specify more growth of what and for what."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
Internet
преди 11 години
БВП-то на САЩ е малко над 15 трлн, $q а държавния дълг само на федералното правителство - над 16 трлн.$Това не правили над 106% от БВП или не мога да смятам, а
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още