Какъв е най-добрият начин за акуратно измерване на продължителността на рецесията и възстановяването след тежка финансова криза?
В случая не е достатъчно просто да посочите кога БВП на глава от населението се е възстановил до предкризисните нива, както най-често правят икономистите, за да отбележат края на обикновените рецесии. Важно е да се определи състоянието на икономиката, както по отношение на растежа, така и в светлината на безработицата и цените на недвижимите имоти.
Интересен е въпросът дали след дълбока финансова криза икономиката въобще някога ще успее да достигне предкризисните си темпове на растеж, или част от капацитета й ще се окаже изгубен завинаги.
Изследователи на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) посочват, че в настоящия случай най-вероятният сценарий включва частична, необратима загуба на икономически капацитет. Те все пак признават, че дългосрочните прогнози, обхващащи десетилетие или повече, винаги съдържат елемент на несигурност.
Интересно е, че Хоуард, Мартин и Уилсън не оспорват виждането, че рецесиите след финансови кризи са по-лоши както като дълбочина, така и като продължителност. Вместо това те твърдят, че трябва да обърнем внимание на доста по-различен проблем: дали веднъж след като е започнало, възстановяването след финансови кризи е също толкова енергично, колкото и след типична рецесия.
Когато за първи път предположихме, че финансовите кризи са свързани с тежки рецесии, оптимистично настроените анализатори заявиха, че новият бизнес цикъл е по-плавен и новите рецесии като правило ще са кратки и плитки.
След като икономиката изпадна в последната си дълбока рецесия, фокусът беше изместен върху тезата, че колкото по-рязък е икономическият спад, толкова по-енергично е възстановяването. Това, което последва обаче, беше анемично възстановяване, вследствие на което реалният БВП на глава от населението все още не е достигнал нивата от 2008 г.
Сега Фед се надява да измести фокуса още веднъж. Те ни съветват да забравим за проблемите от последните няколко години и да се фокусираме върху предстоящото възстановяване, което те прогнозират чрез своята интерпретация на динамиката на бизнес циклите в 59 страни.
Нека за отправна точка вземем годината на систематичното събитие, което предизвиква дадена криза. В случая с мега финансовата криза в Япония, това е 1991 г. (дата приемана от повечето анализатори), въпреки че спукването на ценовия балон на японските активи се случи през 1989 г.
В тяхното изследване обаче за изходна точка Фед приемат второто тримесечие на 1998 г. - когато БВП на Япония достигна дъното. Подобна отправна точка, пропускаща факта, че 1998 г. всъщност бележи второто дъно на рецесията в страната, опорочава генералния извод на доклада - че всички рецесии си приличат.
Няма съмнение, че 1998 г. ще бъде запомнена като кризисна година за много азиатски икономики - Малайзия, Южна Корея, Тайланд. Япония обаче е в криза от почти цяло десетилетие.
преди 12 години "Пет години след началото на кризата все още мечтаем за нормално възстановяване "-За разлика от ел.енергията, мечтите са безплатни, пък и щедро ги поливаме през Холивуд, така че, защо не ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "...Те(ФЕД) ни съветват да забравим за проблемите от последните няколко години и да се фокусираме върху предстоящото възстановяване..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Сегашната световна стопанска криза се развива поради липса на съответно държавно финансово управление (ДФУ), което да е ГОДНО за стопанство с Незлатни пари.Досега тази грешка се запазва и съответно кризата продължава.По произход сегашната стопанска криза е първична, защото е от влияние на една особено важна причина употреба на ДФУ, което е НЕПРИГОДНО за стопанство с Незлатни пари.Спасението е ясно спира се причината и опасността от развитие на криза ще е ликвидирана.До 24 часа след прекратяване на представената човешка грешка стопанската криза ще е успешно премахната.Пример: Ако Гърция бе подобрила своето ДФУ и същото е ГОДНО за евро сега тази страна щеше да е със завишени възможности да плаща дълговете си в срок и нейни кредитори няма да понасят болезнени щети за над 100 000 000 000 евро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години скоро иде силно редуциране на населението отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Леле колко много философска мисъл е вложено тука, но за жалост само философия никаква друга наука. Истината е че тази криза не си прилича с никоя друга по една единствена причина и тя е че, ресурсите на земята са недостатъчни всички да живеят като Американците и в момента в който започнат да се възстановяват пазарите цените на ресурсите като петрол желязо и т.н. кой повече кой по-малко ще се изстрелят в космоса и света веднага ще влезе в рецесия понеже инфлацията ще се покачи с много по-високо темпо от тази на реалната икономика. Така че който си мисли че скоро света ще се изстреля с висок растеж се заблуждава изключително много. Единствения начин за да се постигне такова нещо е някаква революция в енергетиката, която за момента няма и не виждам да се задава, това със зелената енергия не се получи тя просто за момента не е толкова евтина за жалост. Но нуждите на света не са само от енергия, но и от храна и вода най-вече, а там изобщо не виждам какъв пробив може да стане скоро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар