2001 година
Вицепрезидентът на САЩ Дик Чейни представя Национална енергийна стратегия. „Увеличаващата се зависимост от внос на петрол ярко илюстрира провала на страната ни в изграждането на ефективна енергийна политика”, се казва в доклада.
Чейни препоръчва да се обърне внимание на залежите от петрол и въглища в САЩ, както и на природния газ, хидроенергийните мощности и ядрената енергия.
2005 година
Конгресът приема Закон за енергийната политика, в който са заложени квоти и субсидии за милиони долари, насочени към производството на етанол и развитието на алтернативни източници на енергия.
2007 година
Конгресът приема нов закон – за енергийната политика и сигурността. В него са заложени по-строги стандарти за енергийна ефективност на превозните средства. Поставена е цел до 2022 година производството на биогорива да се увеличи със 766 на сто спрямо 2007 година.
До 2008 година пазарът на етанол в САЩ достига 32 млрд. долара.
2008 година
Цената на петрола достига рекордните 148 долара за барел.
През септември на националния конгрес на републиканците е отправен призив за намаляване на зависимостта от външни доставчици на петрол и за развитие на вътрешните източници.
2009 година
Вносът на петрол в Китай за пръв път надвишава добива в страната
2010 година
В поредния си петгодишен план китайското правителство обявява амбициозни планове за ограничаване на зависимостта на страната от вносен петрол.
Заради забавянето на темпа на икономически растеж и увеличаването на употребата на автомобили с по-висока енергийна ефективност се стига до спад на вноса на петрол в Китай. Неговото ниво се свива до под половината от това, което се потребява в САЩ, за пръв път от 13 години.
2011 година
Международната агенция по енергетика публикува прогноза, според която Европейският съюз ще изпревари САЩ като вносител на петрол до 2015 година. В същото време добивът на газ от американския шелф достига 5 трлн. кубически фута, което е пет пъти повече от 1990 година.
Това дава нов тласък, че САЩ вървят към постигането на енергийна независимост. Дали обаче тези надежди ще станат факт, е доста спорен въпрос, отговорът на който все още не е ясен.
преди 12 години на няколко места е написано какви закони са приемали.... какъв по-голям герой от това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Интересно написано, но кой е главния герой? Все едно да го търсиш в телефонния указател. И докато Европа има изградена политика за енергийна ефективност и тя се следва, то за САЩ не ми е известно да има такава приета от правителството. Нсе пак и аз съм човек и греша, но това трябва да бъде посочено в статията, ако не е преведена и преразказана.Към редактора: Не е допустимо за една компания, която държи на престижа си и качеството на предлагания продукт, да допуска правописни грешки в публикациите си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Заглавието ви е за САЩ, а пък пишете за Великобритания.До средата на ХХ век САЩ са били енергийни износители.Те не се внасяли енергийни суровини.Така че се изяснете за САЩ или Великобритания пишете.А не ги мислете американците, по-добре кажете какво правим ние като имаме един единствен доставчик на газ, и отказваме развитието на собствените си енергийни ресурси от шистов газ, заради екоталибаните. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Вижте не ги подценяваите американците Те бавно но сигурно вървят към енергиина независимост Първо бавно но много настоятелно увеличават собственото си производство Първото в което ще станат независими е природен газ чрез увеличаване на стандартния добив така и с добива на шистов газ По трудно е с петрола но и там те подобряват рязко енергиината ефективност наи вече в транспорта където е основната им консумация на нефт Вероятно скоро ще започнат да дълбаят в шелфа и да добиват от нови находища на нефт наи вече в Северна Дакота Вероятно ще продължават да внасят нефт но наи вече от Канада и Мексико Рязко подобряват енергиината си ефективност и добив на енергия от възобновяеми източници - етанол биодизел соларни паркове и вятърни електроцентрали Не ги подценяваите американците В Европа трябва да правим същото като тях в областта на енергиината независимост отговор Сигнализирай за неуместен коментар