IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Енергийната независимост на САЩ - идея на 150 години без изглед за реализация

Петролни войни, милиарди долари инвестиции и големи надежди са свързани със стремежите на Америка сама да посреща нуждите си

14:45 | 11.01.12 г. 4
Автор - снимка
Създател
Енергийната независимост на САЩ - идея на 150 години без изглед за реализация

1970 година

САЩ се превръщат в нетен вносител на петрол.

1971 година

Добивът на петрол в Тексас, където е гръбнакът на американската петролна индустрия, започва да намалява. „Петролните полета на Тексас винаги са били като стар войник, на когото може да се разчита винаги при нужда”, заявява тогавашният ръководител на комисията по железниците в щата Байрон Тънел.

„Този войник вече не може да се отзове на помощ”, предупреждава той.

1972 година

„Ерата на евтината енергия е почти мъртва. Спанакът на Попай привършва”, заявява търговският министър на САЩ Питър Питърсън.

1973 година

Април

Списание Foreign Affairs публикува статия със заглавие „Петролната криза: Този път вълкът е в кошарата” (The Oil Crisis: This Time the Wolf is Here”. В нея авторът Джеймс Акинс, който през есента на същата година става американски посланик в Саудитска Арабия, предупреждава, че „опасността петролът да се използва като политическо оръжие трябва да се приема сериозно”.

Октомври

Египет и Сирия започват изненадваща атака срещу Израел. САЩ отговарят с помощ от военни части и оръжия в операция на стойност 2,2 млрд. долара. На следващия ден ОПЕК обявяват, че доставките за САЩ, Западна Европа и Япония се спират. До януари 1974 година цената на петрола нараства четирикратно.

Ноември

Американският президент Ричард Никсън обявява Проект Независимост – план, който да откъсне САЩ от зависимостта от внасяне на петрол. Американската мечта за енергийна независимост окончателно е формулирана.

Последна актуализация: 12:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 1
kircone
преди 12 години
на няколко места е написано какви закони са приемали.... какъв по-голям герой от това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 1
mitak
преди 12 години
Интересно написано, но кой е главния герой? Все едно да го търсиш в телефонния указател. И докато Европа има изградена политика за енергийна ефективност и тя се следва, то за САЩ не ми е известно да има такава приета от правителството. Нсе пак и аз съм човек и греша, но това трябва да бъде посочено в статията, ако не е преведена и преразказана.Към редактора: Не е допустимо за една компания, която държи на престижа си и качеството на предлагания продукт, да допуска правописни грешки в публикациите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 3
meto76
преди 12 години
Заглавието ви е за САЩ, а пък пишете за Великобритания.До средата на ХХ век САЩ са били енергийни износители.Те не се внасяли енергийни суровини.Така че се изяснете за САЩ или Великобритания пишете.А не ги мислете американците, по-добре кажете какво правим ние като имаме един единствен доставчик на газ, и отказваме развитието на собствените си енергийни ресурси от шистов газ, заради екоталибаните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 3
lyusien
преди 12 години
Вижте не ги подценяваите американците Те бавно но сигурно вървят към енергиина независимост Първо бавно но много настоятелно увеличават собственото си производство Първото в което ще станат независими е природен газ чрез увеличаване на стандартния добив така и с добива на шистов газ По трудно е с петрола но и там те подобряват рязко енергиината ефективност наи вече в транспорта където е основната им консумация на нефт Вероятно скоро ще започнат да дълбаят в шелфа и да добиват от нови находища на нефт наи вече в Северна Дакота Вероятно ще продължават да внасят нефт но наи вече от Канада и Мексико Рязко подобряват енергиината си ефективност и добив на енергия от възобновяеми източници - етанол биодизел соларни паркове и вятърни електроцентрали Не ги подценяваите американците В Европа трябва да правим същото като тях в областта на енергиината независимост
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още