IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дългови уроци от Латинска Америка за Европа

Старият континент се намира в по-лоша ситуация, отколкото Южна Америка някога е била, пише Financial Times

13:50 | 05.12.11 г. 6
Автор - снимка
Създател
Дългови уроци от Латинска Америка за Европа

Единствено суетата е тази, която ни кара да вярваме, че сме специални или различни. През 1997 г. Азия не беше убедена, че от дългата история на финансови кризи в Латинска Америка могат да бъдат извлечени полезни уроци и сбърка.

Същото е вярно и за Европа. Днес Старият континент е на път да стане жертва на същата тази суета, пише Джон Пол Ратбоун, редактор на Financial Times за Латинска Америка, в коментар за изданието.

Вземете например прехвалената „голяма базука“ на британския премиер Дейвид Камерън – последното предложение за мащабен спасителен фонд за еврозоната. В Латинска Америка от 80-те години подобни генерални пакети от мерки бяха известни като “el paquete”. Разбира се “el paquete” е само началото на края на една криза.

Истинското предизвикателство е прилагането на тези мерки, за което са необходими лидери.

Правителства на технократи могат да свършат работа. (Такива в момента има в Италия и Гърция.) Фернандо Енрике Кардосо например беше университетски професор преди да стане финансов министър на Бразилия и в последствие 2 пъти президент на страната. Не трябва да забравяме обаче, че Кардосо се радваше на широка обществена подкрепа. Без нея мандатът на всяко правителство е обречен.

Аржентина е интересен случай. През 2001 г. страната смени серия от правителства преди да обяви най-грандиозния за времето си фалит върху дълг от 100 млрд. долара – сума, смешно малка в сравнение с италианския дълг, възлизащ на 1,9 трлн. евро. Дори брилянтният икономист Доминго Кавало, който успя да овладее инфлацията в Аржентина, достигаща 1300% през 1990 г. и да я понижи до 20% през 1992 г., не успя да предотврати катастрофата.

За да възстанови конкурентоспособността на аржентинската икономика без да нарушава валутния борд на аржентинското песо към долара, Кавало предложи „синтетична девалвация“. Той въведе комплексна система от субсидии за износа и мита върху вноса, която обаче не проработи. Точно както и в Европа днес инвеститорите прецениха, че дълговата динамика в Аржентина остава неустойчива.

Последна актуализация: 15:49 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 13 години
Какво би им станало /на гърци, испанци, италианци, ирландци и т.н./ ако преминат през българския вариант? - Просто хипотетично?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 0
eboyanov
преди 13 години
Laissez-faire - единственото което бих казал на всеки един политик !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 3
Патилан
преди 13 години
Когато правителствата фалират: Аржентинската дългова криза е голям пример за това.....изведнъж властта се провали, полицията спря да работи, бензиностанциите са затворени,също и магазините за хранителни стоки, пенсиите спряха да идват, и банките затвориха (заедно със спестяванията на хората в тях)........ето това чака и България!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 0
Патилан
преди 13 години
Скъсването на Аржентина с фонда бе едно от най-важните решения, които управниците взеха и от което може би ще се поучат и други развиващи се страни. По време на посещението си в Буенос Айрес директорът на МВФ Доминик Строс-Кан призна, че споделя това становище: Много аржентинци смятат, че МВФ е самият дявол и определено има защо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 13 години
Те не знаят как да страдат, казва за страните от Южна Европа бившият мексикански президент Ернесто Седийо.Мучачос знае много неща - хубава статия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
Ебльо Еблев
преди 13 години
Браво много добра статия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още