IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Консултанти: Фирмите да теглят по-дългосрочни кредити

При дълъг срок намаляват месечните вноски, а оборотният капитал нараства

13:29 | 17.03.09 г.
Автор - снимка
Създател
Консултанти: Фирмите да теглят по-дългосрочни кредити

В условията на икономическа криза е разумно бизнесът да тегли по-дългосрочни кредити, съветват експерти. Дългосрочните кредити дават по-добра възможност на фирмите да разполагат със свежи пари днес, а да ги изплащат разсрочено в бъдещето, когато кризата вероятно вече ще е намаляла или отминала.

При други равни условия по-дългосрочният бизнес ипотечен кредит означава по-малка сума за месечните погасителни вноски и съответно – повече за оборотен капитал, казват от небанковото дружество за бизнес ипотечни кредити Кредитекс. Този благоприятен ефект според тях може да се съчетае и с подходящ по продължителност гратисен период по главницата, или със сезонен погасителен план.

Фирмите могат да рефинансират текущите си задължения с по-дългосрочно финансиране, за да оптимизират паричните потоци на бизнеса. Така вътрешнофирмената задлъжнялост, която е силно рискова в момента, може да се преструктурира в дългосрочен подходящо структуриран дълг към финансови институции, смятат от дружеството.

При дългосрочните заеми, обезпечени с ипотека, намаляват рисковете както за кредитора, така и за длъжника. Това е така, защото зад кредита винаги стои един дълготраен материален актив, със силна мотивационна стойност за кредитополучателя.

При по-дълъг срок на заема собствениците на малък и среден бизнес получават възможността по-дълго време да извличат изгода от ползваните от тях чужди пари. Дори и да е взет за оборотни средства, благодарение на по-ниските си месечни вноски, този тип кредити дават възможност за непрекъснато нарастване на оборотния капитал чрез връщане на печалбата в бизнеса. Обратно, при по-краткосрочни кредити, особено ако са били насочени към инвестиционни цели, е много вероятно високите вноски и необходимостта от непрекъснато подновяване и предоговаряне на заема (връщане и повторно усвояване) да създадат проблеми с паричните потоци на бизнеса.

Съгласно статистиката на БНБ средният лихвен процент по нови заеми за нефинансови предприятия в момента е 10,5%. Това означава, че ако сега бизнесмен изтегли 2-годишен кредит от 100 000 лв., в края на срока той ще трябва да върне 111 302 лв. - 100 000 лв. главница и 11 302 лв. лихва. Ако вземе същата сума на подобна лихва, но за срок от 15 години – след 15 години ще върне общо 198 972 лв., изчисляват кредитори.

Често хората казват „връщам двойно”, но всъщност кредитът не е по-скъп като цена на парите. В единия случай погасителните вноски са от порядъка на 4 638 лева месечно, а в другия – само 1 105 лева. И в двата случая цялата сума на кредита влиза в оборота на бизнеса веднага. При втория случай обаче влизат по 3 533 лв. повече на месец за развитието на бизнеса на фирмата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:56 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още