След като разгледахме видовете опции, в настоящата статия ще представим някой основни стратегии при търгуване с опции:
Bull Put Spread – тази стратегия се прилага при бичи очаквания за съответния актив. Представлява продажба на put опция с ударна цена, близка до настоящата, а друга put опция на по-ниска ударна цена е купена, за да се ограничи рискът. Печалбата тук е положителната разлика в премиите, а рискът се ограничава до разликата в ударните цени на опциите.
Пример: Акциите на компания Х се търгуват на цена 50 лв., като очакванията ни са те да се повишат.
Продаваме put опция (за 100 акции) с ударна цена 48 лв. за 400 лв.(4 лв. на акция) и купуваме put на 45 лв. за 250 лв. със същият падеж. Ако цената при падежа съвпадне с очакванията ни и е над 48 лв., печелим разликата от премиите – 150 лв. При условие, че цената падне, максималната загуба е разликата между ударните цени – 3 лв. *100 бр.= 300 лв.
Bear Call Spread – обратна на горната, като се разчита на понижение в цената. Продава се call опция близка до настоящата, а друга call опция на по-висока ударна цена е купена.
Bull Call Spread – разчита се на покачване в цената. Закупува се call опция на цена, близка до настоящата, и се продава call на по-висока, като по този начин се намалява платената премия. От друга страна, се ограничава и потенциалната печалба до разликата между ударните цени.
Bear Put Spread – прилага се при негативни очаквания за движението на цената. Обратна стратегия на горната. Купува се put на цена, близка до настоящата, и се продава put на по-ниска цена.
Straddle – при тази стратегия заемане на дълга позиция (long straddle) представлява едновременно закупуването на call и put опции за един и същ актив, ударна цена и падеж. Тук се разчита на значителна промяна в цената, без значение в каква посока. Рискът е ограничен до премиите, платени за двете опции.
Заемане къса позиция (short straddle) представлява точно обратното, продажба на две опции call и put за един и същ актив, ударна цена и падеж. Тук рискът е неограничен, докато печалбата се изразява единствено в премиите от продажбата на двете опции. Използва се при условие че се очакват минимални изменения в цената.
Пеперуда (Butterfly)
Long Call Butterfly – това е стратегия, при която 2 опции с ударна цена над и под настоящата цена са купени и две на средната цена са продадени. Това се нарича да “купиш пеперуда (buying a butterfly)”. Стратегията може да се приложи с put опции, като нещата стоят по същия начин.
Позицията в случая е неутрална (дълга=къса позиция), като по този начин се ограничава рискът при големи промени в цената. Максималната загуба е нетната сума, платена за опциите.
Купуването на пеперуда цели постигането на печалба при слабо движение на цената и при нисък риск. Най-голяма печалба се постига, ако на падежа цената е равна на ударната на средните две опции.
Пример:
Закупени са т.н. “крила”:
call опция за 100 акции на компания Х с ударна цена 50 лв. на стойност 400 лв.;
call с ударна цена 60 лв. на стойност 100 лв.
Продадени са 2 call опции (по 100 акции) на ударна цена 55 лв. на обща стойност 400 лв.(по 200 лв.), което представлява “тялото” на пеперудата.
Опциите са с един и същ падеж.
Нетната сума, платена за пеперудата е 100 лв., което е максималната загуба.
Максималната печалба ще бъде при цена на падежа от 55 лв. на Х. Двете опции на 55 и трета на 60 лв. ще загубят валидност, а call-а на 50 ни носи 500 лв. (100 акции * 5 лв.). Като приспаднем цената, платена за пеперудата (100 лв.), формираната печалба е 400 лв.
Short Butterfly - тук се продават крилата, а се купува тялото на пеперудата. Максималната печалба е нетната премия, получена при продажбата на опциите, а максималната загуба е разликата между ударните цени на опциите минус получената нетна премия.
Вижте всички статии от категория Обучение