Да бъдеш предприемач не е лесна задача. Не работиш в нормални часове, посвещаваш всеки свой ден на бизнеса и правиш всичко възможно, за да го накараш да се развива възможно най-добре. Освен че трябва да работиш усилено, има и редица умения, които трябва да притежаваш, за да си добър предприемач. В книгата си „The Icarus Deception” Сет Годин разкрива кои са тези основни умения.
1. Успокойте вътрешната си съпротива
В мозъка има набор от ядра, наречен с името амигдала. Той се намира в близост до мозъчния ствол и е отговорен за страха, яростта и регулирането на емоциите. Както авторът Стивън Пресфийлд го описва, това ядро се грижи и за съпротивлението. Съпротивата е гласът, който ни казва да се отдръпнем, да бъдем внимателни и да не бързаме.
Тя е причината да правим компромиси. А колкото повече се приближаваме до прозрението, толкова по-силно става съмнението ни. Това е така, защото тази част от мозъка ни мрази промяната и риска. Успокояването на амигдала е свързано с постоянна борба за предприемачите. Това е умение, което трябва да бъде развивано. Когато се настроим на честотата, че това, което чувстваме, е правилното решение, тогава ще бъдем в състояние да тестваме наистина бизнес плановете и хипотези ни.
2. Мислете като артист
Повечето от нас поставят себе си в една от три категории. Годин ги разделя на майстор готвач, готвач и мият на бутилки. Главните готвачи движат всичко. Те носят огъня, правят планове и вземат големите решения за своите подчинени. Цялата власт е съсредоточена в тях. Готвачите са изпълнители, чиято цел е просто да свършат работата. Миячите на бутилки са онези, които често биват пренебрегвани, защото вършат черната работа. В кой от тези типажи виждате себе си в момента?
В книгата си Годин ни предизвика да мислим извън нормата и да се превърнем в артисти.
„Не е изкуство, ако светът не бива трансформиран по някакъв начин. А най-хубавото е, че не е изкуство, ако няма риск“, посочва той.
Според него тук не става дума за риска от финансов краг, а за риска от отхвърляне, от недоумение, от застой. Изкуството изисква артистът да го е грижа и то достатъчно, че да продължи, въпреки че е възможно всичко да се окаже пълен провал. Мислете като артисти, а не като майстор готвачи, готвачи и миячи на бутилки. Тогава ще откриете цял нов свят от възможности за промяна, прогрес и успех.
3. Свържете хората, които нямат връзка помежду си
На пръв поглед осъществяването на контакти между непознати хора може да звучи като нещо, по-подходящо за предприемачите от старата школа, където всички просто си разменят визитни картички. Според Годин ерата на кетъринг масите е приключила. Днес вече говорим за свързването на хората, които нямат контакт помежду си – тогава връзката става функция на изкуството. Възможността в „икономиката на свързването“ е в откриването на проблемите. Това е изключително важно умение, което може да изисква значителни усилия.
преди 10 години М-м да-а-а,Гугъл транслейт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар