- Има ли място за личните финансови консултанти в България или българинът е невъзприемчив за тази западна практика?
Както на всяка нова услуга, така и на тази й трябва време, за да се наложи на пазара. И към момента, част от финансовите институции се опитват да я предлагат, но освен предимствата, които могат да предложат имат един съществен недостатък – никога не могат да бъдат независими. Винаги ще продават само техни продукти, в което впрочем няма нищо неестествено.
Конкретно на въпроса – да. Оказва се, че има хора които са чакали появата на тази услуга и са приятно изненадани на наличието й в България. За радост и с общи усилия успяваме да развенчаем мита, че това е привилегия само за определена класа. От финансов план се нуждаят значителна част от домакинствата.
Впечатляващо е, че има много млади, трезво мислещи и прогресивни хора, които планират включително времето, когато ще се наложи да се оттеглят от активна дейност. И добре, че е така защото е крайно време да избягаме от убеждението,че държавата ни е длъжна и че може да осигури запазване на жизнения стандарт на всеки един от нас при достигане на пенсионна възраст.
Има и такива, в разцвета на своите сили, които планират финансовото измерение на обучението на децата си. Други искат да видят цялостна картина на тяхното финансово здраве „отстрани“, с други думи да получат независима оценка и мнение.
- Трябва ли личните финанси да дават отговор на всеки въпрос, например „Да си купя ли дъвка?“, „Мога ли да си позволя море за 1 000 лв.?“ или трябва да отговаря само на въпроси за инвестициите, застраховането, спестяването?
В съставянето на (семейния) бюджет се работи с известни приближения. Безсмислено е да се взираме във всеки дребен разход, особено ако това би ни отнело значителна част от времето, за да го отчетем.
Финансовото планиране все пак е призвано да направи живота ни поне една идея по-подреден. От него ще разберем какво можем да си позволим и какво не. Всеки финансов въпрос е важен и то много, особено ако сме съумели да следваме начертаните цели и постепенно да ги „обличаме“ във финансово изражение. Изброените от вас въпроси са неизменна част от обхватния финансов план.
- „Искам да стана богат!“ Това цел ли е?
Това е желание. Целите трябва да бъдат ясно формулирани и да могат да бъдат финансово измерими. Искам след 7 години да подсигуря EUR 15000 за първите две години от следването на дъщеря ми, като предпочитам консервативен подход при инвестирането; паралелно с това искам да измеря възможността да се оттегля на 53, като запазя 70% от жизнения си стандарт по днешни цени. Това са ясно поставени цели.
Вашият личен финансов консултант ще ви преведе през процеса и ще ви помогне да формулирате коректно вашите (финансови) цели.
преди 11 години Мисля, че това е първото нещо, което трябва да направим днес! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар