IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Санкциите срещу Иран – златна възможност за инвеститорите в злато

Страната ще има все по-труден достъп до пари, така че ще се нуждае все по-силно от благородния метал

11:58 | 23.04.12 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Санкциите срещу Иран – златна възможност за инвеститорите в злато

Китай планира да заобиколи финансовите санкции, наложени от САЩ и някои страни от Западна Европа на Иран и да започне да плаща за иранския петрол със злато. За момента вносът на благородния метал в азиатската държава е доста голям, така че вероятно можете да си представите какъв ще бъде ефектът за пазара на злато от подобен ход, пише Гордън Чанг за Forbes.

В последния ден на 2011 година американският президент Барак Обама подписа документа, с който бяха наложени санкции на Иран. Неговата цел е да ограничи приходите на страната от продажба на петрол чрез санкции за финансовите институции, извършващи сделки с ирански банки във връзка със сделки за петрол. Тези мерки влизат в сила от 28 юни.

Законът дава на американския президент правото да отложи или отмени санкциите в зависимост от ситуацията на пазара и цената на петрола от останалите страни-износителки. Той може и да изключи определени финансови институции от санкциите, но в случай, че те значително са ограничили сделките за ирански петрол.

През миналия месец подобни облекчения бяха предоставени на Япония и няколко европейски държави. Китай, който към момента е най-големият вносител на петрол от Иран, едва ли ще може да разчита на подобни отстъпки, макар в миналото на страната такива да са били давани.

Както в началото на януари вестник Wall Street Journal отбеляза, санкциите са опит за налагане на избор – да купуваш петрол от Иран или да бъдеш блокиран от сделки със САЩ. Това поставя Пекин пред сериозна дилема – страната определено вярва, че споделя общи геополитически интереси с Техеран, но пък икономиката й става все по-зависима от американската.

И така – как може да стане така, че Китай да продължи добрите си отношения едновременно с иранските аятоласи и с американския президент? Простият отговор е чрез избягване на ограниченията за разплащане чрез бартерни сделки, пише Чанг.

Дори в момента Китай и Иран търгуват на бартер – срещу петрола си Иран получава всякакви стоки – храни, медицински продукти, индустриално оборудване и какво ли още не. Бартерната търговия върви с пълна сила, но Иран има нужда и от пари в брой.

Тъй като е изключена от световната финансова система, най-добрата опция за страната е златото. Така че не бива да сме изненадани, че през февруари централната банка на Иран обяви, че ще приеме златото като платежно средство по петролните сделки.

През миналата година в Китай е внесен ирански петрол за 21,7 млрд. долара, срещу които са изпратени стоки и услуги за 14,8 млрд. долара. Когато американските санкции влязат в сила, гледайте как Пекин ще започне да праща на Техеран злато, пише Чанг.

Инвеститорите в злато обаче не бива да прибързват с радостта си, тъй като има поне пет фактора, които се очаква в някаква степен да неутрализират търсенето на злато, използвано за покупка на ирански петрол.

Последна актуализация: 06:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 0
tany tan
преди 11 години
или пък да доразработим и внедрим в шир потреба водородния двигател ;) ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 0
bgMan
преди 12 години
И когато златото в кеш свърши какво правим - сигурно почваме да ползваме златните фючърси :)))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 12 години
Това че са казали че ще плащат в злато не е това, което си си помислил. Доста наивно е да си мислим че Китай и Индия разполагат и ще могат да поддържат такива огромни потоци от злато.Как може да се сравнява добива и оборота на злато с добива и оборота на нефта. По-скоро става дума за серия от еднократни плащания или временни разплащания в злато. Находищата, резервите и добива на всичкото злато по земята не е и 1/100 от това на нефта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 1
v_tin
преди 12 години
ако веднъж отидеш в Китай, никога повече няма да си помислиш дори че те са изостанали и продават ***. Наистина че курса се определя административно, но повярвай ми в Шанхай има апартаменти по 2000$ м2 и поне в пристанищните градове са много по добре от Бг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 3
stone kold
преди 12 години
китай и индия казаха 4е ще плащат с злато петрола заради огромните златни нали4ности...къде е глупавия долар ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 12 години
Златна възможност за инвеститорите в злато на гърба на всички останали от глобалното световно стадо.Не може ли да се обединим и за известно време да намалим потреблението на петрол примерно с 50% та да им се объркат сметките на тия гадни хора дето разчитат на предсказуемоста на хората все ни надуват някакви балони?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 2
LuckyYou
преди 12 години
Още по-хубаво за Иран - Китайското правителство изкуствено поддържа нисък курса на юана, което означава, че ако започне да се разплаща в юани, тя няма да бъдат обезценени от инфлацията - дали ако бях на мястото на Иран нямаше да им искам юаните, замисли се. Дреме ми за пазарните им механизми :D С юани можеш да имаш всичко, отново те питам за какво са ти тия зелени гущери?! Преди да пишеш някакви шаблонни отговори, се замисли логично...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
meto76
преди 12 години
Курса на юана се определя административно от Китайската комунистическа партия, а не от пазара - от търсенето и предлагането.Така, че юана е неконвертируема валута. Курса се държи изкуствено нисък, за да може страната да продава *** си навън и държи поданиците си в бедност и мизерия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 2
LuckyYou
преди 12 години
"Второ, Техеран посочи, че ще приема и валутите на различни държави, за да се заобикаля долара. Поради тази причина Индия вече обяви, че няма да иска облекчения от САЩ, тъй като ще плащат поне 45% от вноса на петрол в рупии. По всяка вероятност Китай също може да натисне Иран да приеме неконвертируемия юан като част от търговията с петрол."Я сега ми обяснете какво точно му е неконвертируемото на юана? Китай е държавата в света, в която можеш да си купиш абсолютно всичко. Тяхната национална валута е юан, следователно ти можеш да си купиш всичко с юани. За какво са ти долари ако имаш юани ? Неконвертируем му се иска да е само на този Чанг, явно. Направете си сега изводите за това колко "конвертируема" е в действителност тази статия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още