IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пазарите са на прага на огромна промяна, а това не е за подценяване

Дивидентната доходност в САЩ изпреварва доходността от държавните ценни книжа, което е било характерно за десетилетията след Голямата депресия

13:05 | 30.09.11 г. 2
Автор - снимка
Създател
Пазарите са на прага на огромна промяна, а това не е за подценяване

Вярвате или не, пазарите на акции и облигации се държат по несвойствен начин, който е бил наблюдаван само веднъж през последните повече от 50 години. Необичайното е това, че дивидентната доходност на компаниите надхвърля доходността по десетгодишните американски правителствени облигации, пише MarketWatch.

Към момента дивидентната доходност на компаниите от Dow Jones Industrial Average e 2,8%, а при дружествата от S&P 500 е 2,2 на сто. В същото време доходността по десетгодишните американски правителствени облигации е под 2 на сто.

Същата ситуация имаше за кратко и през 2008-2009 година.

Подобна информация може да не изглежда кой знае колко съществена, но на практика е доста важна. Повечето активни в момента трейдъри са израснали през 80-те, когато на дивидентите се гледаше с пренебрежение и когато на мода бяха капиталовите печалби. Всъщност, много от тогавашните сини чипове изобщо не са изплащали дивиденти.

Това, което наблюдаваме днес обаче, може би е началото на завръщането на ерета преди 1958 година, когато дивидентната доходност по традиция е била по-висока от доходността на облигациите. В този период основната печалба инвеститорите са извличали от дивиденти, а капиталовата печалба е формирала малка част от възвръщаемостта.

Внимателен поглед назад в историята, направен от анализатора Клив Аснъс, показва в какво всъщност се състои разликата между двата модела. Преди 1958 година инвеститорите са очаквали, че на фондовия пазар волатилността ще бъде по-висока от тази при облигациите и съответно са изисквали по-висока доходност, за да се включат на пазара.

Отсъствието на ръст в цената на акциите е карало компаниите да увеличават дивидентните, за да отговорят на това търсене за по-добра възвращаемост.

Постепенно се е зародило усещането за сигурност на пазара и капиталовите печалби са станали важна част от възвръщаемостта. Това именно е натиснало дивидентната доходност надолу и тя е останала на ниски нива в продължение на десетилетия.

Теорията на Аснъс ни дава добро обяснение на това, което се случва в момента. Голямата волатилност на пазарите е травматизирала инвеститорите и сега те изискват далеч по-големи дивиденти, за да останат на пазара на акции.

Колко дълго ще продължи това?

Според Аснъс всичко зависи от очакванията на инвеститорите за относителната волатилност. Тя от своя страна е невъзможна за предсказване, казва той. Паметта на инвеститорите обаче е дълга, както показва периодът след Голямата депресия, повече от две десетилетия след която доходността на държавните облигации на САЩ изпреварва дивидентната доходност.

Изводът? Ако спомените на инвеститорите за високата волатилност не започнат скоро да избледняват, то е по-добре да се подготвите за период, в който дивидентите ще са в центъра на вниманието на инвестиционната общност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:01 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Погледнато в исторически план, стремежа от много године на много хора е заселване в САЩ. Вероятно можем да отличим три основни групи, хора с много идеи и напредничъв ум, с желание да се реализират, хора търсещи лек начин на живот, разбирай на гърба на либералната система и богата държава, и хора с откровенно престъпен профил. Също толкова вероятно е, с течение на времето вторите две групи да преобладават все повече, и така онази мъъъничка част хора да не може да носи на гръб останалите. В друг аспект написаното от Патилан дооформя картината на фона на една "прегряла" икономика и стремеж за "колониално" господство с основен иструмент финансови спекулации и еврейски хитринки и работеща военна машинка......Лека му пръст на Стив Джобс, едно от малкото "моторчета" което наливаше вода в САЩ мелницата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 2
Патилан
преди 12 години
Федералният резерв е създаден през 1913 с приемането на закона за Федералния резерв от Конгреса на САЩ и ратифициран от президента Удроу Уилсън. ТОЙ ПРЕДСТАВЛЯВА ИЗКЛЮЧИТЕЛНА ЧАСТНА КОРПОРАЦИЯ, чиято собственост НЯМА ОБЩО СЪС АМЕРИАКНСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО. Федералният резерв има право да емитира американския долар. Тъй като Резервът е частна собственост, той предоставя на щатското правителство доларови банкноти срещу годишна лихва. ТАКА НАРЕЧЕНАТА НАЙ-МОГЪЩА ДЪРЖАВА Е ЗАВИСИМА ОТ ГРУПА ХОРА. Колкото повече повече валута емитира/печати/ дадена централна банка толкова повече се обезценява дадената валута - тоест когато ФЕД напечата 16 трл. долара, долара неминуемо ще поевтинее!!! Американската икономика потъва а оттам и американския долар. Печатането на доларите отдавна надвишава стойността на хартийките. Хартиеният носител не струва НИЩО. Или все още почти нищо. Откъде се взеха толкова електронни пари? И защо се налага практиката да се плаща по електронен път? И как се лекува инфлация с повече инфлация? И като загрубее играта, посто пускат печатницата.... !!! Долара отдавна е хартия без покритие която се крепи на силата на оръжието на американците. Америка отдавна не произвежда, а воюва за да крепи долара като световна валута. Всеки американец вече е задлъжнял средно с $176,000. Плюскането на неграмотните бъшливи американци го плаща ЦЕЛИЯ СВЯТ. И ние също!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още