Вероятно всеки, занимаващ се с валутна търговия, си е задавал въпроса как работят брокерите. Когато извършим сделка, те само посредници ли са или заемат насрещната страна по позицията? И ако е така, не се ли получава конфликт на интереси? В тази ситуация клиентът е в по-лоша позиция. Прочетете внимателно договора, който сте подписали, и условията за търговия, ако имате съмнения по този въпрос.
Броят на брокерите нараства, като начинът на работа на всеки от тях е различен (те не са склонни да споделят информация по въпроса). Тук ще обособим три основни групи според начина им на работа.
Най-голям брой са тези, които покриват съвкупната клиентска позиция, съответно при някакви специфични за всеки условия. Това става в повечето случаи при достигане на определен праг – например разлика от 100 000 единици, 20 пипса изменение в цената и др., като обикновено се отчитат множество фактори.
Разбира се, всички изчисления се извършват от софтуер, който взима предвид и отложените поръчки. Идеята тук е да се покриват насрещните клиентски позиции, да не се налага покриване навън, от което посредникът печели и двата спреда. Разбира се, тук има известен риск, но статистически за достатъчно дълъг период от време резултатът ще е нула.
Такъв начин на работа се прилага от брокери с голяма клиентска маса, извършваща огромен брой сделки на ден (един от водещите западни брокери претендира за 300 000 извършени сделки в един ден).
Вторият вид са брокери, които покриват всички позиции. Това се правеше в миналото, когато спредовете бяха доста по-големи. В наши дни трудно би било на такъв посредник да бъде конкурентоспособен. Причините за това са основно две: почти невъзможно покриване, и то с печалба, при днешните малки спредове, наложени на пазара. И второ, при подаване на поръчка от клиента, тя се препраща на дилър (понякога софтуер върши тази работа), който търси по-добра цена, за да я покрие, при което се получава голямо забавяне и чести рекотирания.
И последният вид – тези, които не покриват позициите на клиентите си и заемат насрещната страна при сделката. Те разчитат на статистиката, че 90% от трейдърите аматьори губят пари. В случаи, когато се появи клиент, който печели, те обикновено прилагат множество трикове, за да се отърват от него. В някои договори дори има клауза, според която брокерът може да закрие сметката на клиента без обяснение.
Рискът за тези брокери е огромен и в случай, когато в някакъв момент голяма част от клиентските позиции са печеливши, някой от тях може да завърши с фалит. Според слухове такъв е случаят с RefcoFX. Тези брокери имат агресивна реклама, обаждания по телефона и т.н.
Тази група носи и лошата слава на пазара, с мръсни трикове, целящи причиняване загуба на клиентите им – скокове в котировките, нереални цени, гонене на стопове и т.н.
В заключение ще кажем, че FOREX пазарът се нуждае от по-твърда регулация и ясни правила за защита средствата на клиентите.
Вижте всички статии от категория Обучение