IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Р. Масларска: Преди да се захванете с търговия, инвестирайте в обучение

Има безкрайно много достъпни начини да се ограмотяваме за валутния пазар и е важно да се възползваме от тях

09:15 | 21.12.12 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Р. Масларска: Преди да се захванете с търговия, инвестирайте в обучение

Радослава Масларска е Председател на СД на инвестиционния посредник ЕЛАНА Трейдинг. Кариерата й като финансист започва в ЕЛАНА през 2001 г., когато се присъединява към екипа на компанията като технически сътрудник, който подпомага работата на служителите в отдел „Външни пазари”.

Впоследствие става дилър в отдел „Външни пазари”, а през 2004 г. е повишена като ръководител на отдела. През 2006 г. г-жа Масларска поема длъжността прокурист на инвестиционния посредник ЕЛАНА Трейдинг, а от май 2007 г. вече е изпълнителен директор на водещата компания на финансовите пазари. Назначена е за Председател на Съвета на директорите на компанията от 2010 г.

Г-жа Масларска бе сред панелистите по време на конференцията ForexForum Investor.bg.

- Кои са най-честите грешки, които виждате сред начинаещите си клиенти?

Грешките не са една и две, което е нормално за нещо ново и непривично. Въпреки че всеки трейдър е отделна личност, човешката психология, която  движи инвестиционните решения, много често се проявява по един и същи начин и се правят идентични грешки.

Първата и най-честата грешка е подценяването на риска. Обикновено след кратко използване на демо сметка и реализирането на виртуални печалби, прохождащият в „занаята“ започва да търгува реално.

Той прави няколко успешни сделки, защото не е натоварен емоционално, тъй като все още не се е сблъсквал със загуба на реални средства. Сметката върви нагоре заедно със самочувствието до момента на първата загуба.

Тази грешка е последвана от втора, от период на несигурност. Дори при някои хора има и страх да се търгува. Тогава начинаещият разбира, че морето не е до колене и осъзнава рисковете и необходимостта от това да инвестира в ограмотяване. Това е  моментът, в който вече трейдърът започва да се вслушва в съветите на по-опитните от него.

Колкото и да са неприятни тези първоначални грешки, те няма как да бъдат избегнати и всеки сам трябва да ги изпита, за да осъзнае сериозността на търговията на FX пазара. Едно от най-ценните качества на този пазар е опитът, а той не се купува. Eдинственият необходим ресурс за да го придобиеш е „време“, т.е. търпеливо да търгуваш във времето без да целиш непременно „големия удар“ тук и сега.

- Кое е първото нещо, на което се стремите да научите онези, които искат да търгуват?

Много са нещата на които искаме да научим желаещите да се захванат с валутна търговия. Но първата им стъпка към успеха е да осъзнаят не само икономическите фактори зад валутния пазар, а и психологическите фактори за техния успех или неуспех като трейдъри. Дисциплината и потискането на емоциите се учи много по-трудно от разпознаването на вълните на Елиът или от познаването на икономическите показатели.

Отново използвам възможността да призова всички начинаещи и бъдещи трейдъри да инвестират много време в обучение преди да започнат да търгуват с реални значими за тях средства. Именно това е и корпоративната ни мисия – предлагаме безплатни обучения под всякаква комуникационна форма – уебинари, семинари, лични обучения пред компютъра, обучения по телефон, обучения вградени в платформата и т.н.

Хубавото на този пазар е и че съществува безкрайно много евтина, достъпна литература, така че възможностите за ограмотяване на инвеститорите са безкрайни и те трябва да се възползват от тях.

- Може ли да се говори за професия „трейдър” и има ли бъдеще тя?

Вместо професия аз бих използвала думата занаят, защото веднъж усвоено, умението да търгуваш правилно и интереса към динамиката на този пазар остават за цял живот.

Професионални трейдъри в България съществуват и сега, но са рядкост. Тук най-често професионалните трейдъри са експерти от бранша, които по някаква причина напускат компаниите си и започват да се занимават основно с търговия за собствена сметка или пък управляват чужди средства.

FX пазарът обаче продължава да набира популярност и няма пречка млади експерти да търсят доходи като професионалисти. Една от положителните страни на FX пазара е, че за да станеш добър трейдър, първоначалното капиталовложение е повече под формата на време за обучение, отколкото на парични средства.

Иначе казано - с много четене, инат и упоритост може да се стигне до положителни резултати. В края на краищата, това се отнася за всяко едно занимание - за да получиш нещо, първо трябва да дадеш. Няма лесни пари нито на валутния пазар, нито на който и да е друг.

Последна актуализация: 11:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 32 rate down comment 8
aman_vd
преди 11 години
не забравяй и най смелите !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 32 rate down comment 10
supplydemand
преди 11 години
"Трейдърите" са малко като ръчните скоростни кутии, има ги и ще ги има винаги, но автоматичните са предпочитани. Човешкият мозък е прекалено бавен за съвременния поток от информация, а търговията на борсата е монетаризиране на информацията - най-бързите печелят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 34 rate down comment 8
trendline
преди 11 години
Умна и красива е добра комбинация (не се случва често). Постигнала е доста в кариерата и следва да и отдадем уважение.Сега по темата: На демото докарвам ХХХ % доходност/месец, но с реална сметка психологията и дисциплината са решаващи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 36 rate down comment 8
ramon.67
преди 11 години
Колелото, колко отдавна е открито? Не можеш да си да добър в нещо ако не знаеш какво правиш. Отново рекламна статия! Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш" Н. Хайтов!Подкрепям ingivo1! За има няма 11 г. от технически сътрудник и ставаме изпълнителни директори? А кой взема решенията? Учителя Йода, може би силата е с нас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 37 rate down comment 8
ingivo1
преди 11 години
Ради , душа ! Как да ти обясня ,че най доброто обучение е на фронта разбирай пазара. Това с демота и обяснения от разни неуспели брокери и търговци може да се пробва при 10-то класниците само .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 36 rate down comment 8
Longin
преди 11 години
яка мацкакато и гледам снимката - няма как - си мисля не за Форекс ами за други неща ...:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 35 rate down comment 8
rootoffselo
преди 11 години
Като цяло наиситина много съдържателно интервю. Няма как да не извадя най-ценното или ианй-ценното поне за мен:"Иначе казано - с много четене, инат и упоритост може да се стигне до положителни резултати. В края на краищата, това се отнася за всяко едно занимание - за да получиш нещо, първо трябва да дадеш. Няма лесни пари нито на валутния пазар, нито на който и да е друг."Твърдо трябва да продължим, да се борим до постигането на пълен успех :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 8
deBill
преди 11 години
всичко е много точно , само можеше да спомене и още някои други "нещица " защото според мен само едно да подцениш и вече си затънал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още