Когато говорим за успешни инвеститори, без съмнение първото име, което ни идва на ум е това на американския специалист Уорън Бъфет. Изградил своята империя далеч от Wall Street, в американското градче Омаха, Бъфет е модел за поведение на много инвеститори по света, а всяка негова крачка или идея получава огромен отзвук в медиите.
Причината за това са поредицата успешни инвестиции, които превръщат Бъфет в най-богатия човек на света. Безспорно инвестиционната стратегия на милиардера заслужава внимание и на нея са посветени множество статии, анализи и книги.
Всички те имат принос в изясняването на методите, които Оракулът от Омаха използва при подбора на компаниите в инвестиционния си портфейл, но от скоро на пазара има една книга, която съвсем ясно обяснява и демонстрира принципите на милиардера.
Автори на книгата, която носи заглавие „Уорън Бъфет и анализът на финансови отчети” са Мери Бъфет и Дейвид Кларк – две от най-близките до Бъфет личности в даден момент от неговия живот.
Мери Бъфет е бившата съпруга на сина на Уорън – Питър. Между 1981 и 2003 година тя е имала възможност за близък контакт с инвеститора и на база това е публикувала няколко книги за неговия живот и инвестиционни идеи. Дейвид Кларк пък е един от най-известните „бъфетолози” – най-близките ученици на специалиста.
Те двамата са успели да съберат най-важните принципи, които Уорън Бъфет използва в корпоративния анализ и защо подборът на портфейла на специалиста му позволява дълго време да задържа едни и същи позиции, а те да му носят все по-голямо и по-голямо богатство.
В „Уорън Бъфет и анализът на финансови отчети” много ясно е посочена разликата между стратегията на Бъфет и тази на неговия учител – Бенджамин Греъм. Греъм е основоположник на „инвестирането в стойност”, като търси онези компании, които пазарът не оценява правилно и инвестира в тях.
Характерното е, че Греъм не е задържал отворена позиция повече от две години или след момента, в който тя му донесе 50% доходност, обяснява Дейвид Кларк. Основното, което Греъм търси в отчетите на дружествата е това, дали те са платежоспособни и дали притежават достатъчно ликвидни средства.
Бъфет обаче поглежда по-далеч. Той започва да търси такива компании, които имат дългосрочно конкурентно предимство с идеята, че ще може да ги притежава в далеч по-дълъг хоризонт. Именно това е основата, върху която Бъфет планира и осъществява своите покупки.
Дългосрочното конкурентно предимство има няколко основни характеристики – то създава някакъв тип монополна позиция и позволява или продажбата с по-висока надценка или продажбата на по-голям брой стоки. Ако такова предимство е налице, то бизнесът на компанията ще продължи да расте година след година, а по този начин би трябвало инвеститорите да реализират значителна капиталова печалба.
Книгата „Уорън Бъфет и анализът на финансови отчети” разкрива процеса на откриване на подобно дългосрочно конкурентно предимство. Тя е изградена върху счетоводния отчет на дружество и основните му компоненти – баланс, отчет за приходите и разходите и отчет за паричните потоци.
Авторите на книгата декомпозират трите документа на съставляващите ги статии и обясняват къде може да се "крият” дългосрочните конкурентни предимства и съответно - къде би трябвало да се крият капаните за инвеститорите.
При всички случаи в книгата няма да откриете имената на компаниите, които да ви направят богати. В нея обаче има нещо далеч по-важно – ясен пътеводител за това, как сами да открием звездите в инвестиционния си портфейл.
преди 12 години - много ми е интересно, според Емил Енчев как човека е натрупал първоначалното си богатство, когато не е имал милиарди.....? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нали знаете в МОМЕНТА българският Интернет е залят с реклами от вида: "Милиардера Васил Божков има IQ 160, вие ПО-УМЕН ли сте от НЕГО? - попълнете IQ тест и изпратете със СМС 2 и 50, за да разберете" :)Тези книги на Уорън Бъфет са същото НЕЩО. Купуват ги само КОМПЛЕКСАРИТЕ с претенции за ИНТЕЛИГЕНТНОСТ. А да ви кажа ТЕ НИКАК НЕ СА МАЛКО.За тези които смятат да ги купят или ОЩЕ ПО-ЛОШО - РЕШАТ ДА ЗАГУБЯТ ВРЕМЕТО СИ за да ГИ ПРОЧЕТАТ. Ще ви РЕЗЮМИРАМ СТРАТЕГИЯТА за ПЕЧАЛБА НА ТОЗИ ЧОВЕК само в НЯКОЛКО ИЗРЕЧЕНИЯ."Който ИМА ПАРИ, ПРИТЕЖАВА и ПАЗАРИТЕ. А който ПРИТЕЖАВА ПАЗАРИТЕ - определя, ЧРЕЗ СПЕКУЛАЦИИ ТЯХНОТО ДВИЖЕНИЕ. Крайният ИЗВОД: КОЙТО ИМА ПАРИ, ПЕЧЕЛИ ОТ ДВИЖЕНИЕТО, КОЕТО САМ ПРЕДИЗВИКВА С ТЯХ!"ВИЕ ПАРИ ИМАТЕ ЛИ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години естествено сега всички ще прочетат книгата и всички ще започнат да печелятза да се случи това обаче някой трябва да губиили с 2 думи ако стратегията на Бъфет наистина е "изобличена", тя ще спре да работи в деня, когато книгата се появи на пазара ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Това е четвъртата книга на тези два автора посветена на Уорън Бъфет. Не съм чел нито една, но като гледам оценките от Амазон, не са блестящи. За мен е странно в четири книги подред в рамките на едно десетилетие да пишеш на една и съща тема. По-скоро искат да припечелят малко от името на известния инвеститор. А самата книга, която се споменава в статията не е съвсем нова, издадена е 2008-***, но явно сега излиза на българския пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години аз прочетох книгата и съм доста доволен - мн добре е подредена и идеите са лесно проследими отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Една от "онези" книги, които се продават заради пришитото име на корицата.Тези са развалили настроението на Бъфет поне за час, след като е разбрал как се опитват да направят пари с неговото име. Прочетох на въпросната "снаха" друга книга с "принципите" на инвестиране на Бъфет. Пълна повръшня. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ХАхаха,двама имали контакт с Бъфет, отъркали са се в него по един или друг повод, и започват да бълват книги (кешират отъркването) как работи този гении !До като самият Бъфет не напише как, какво и защо, всичко ще е във сферата:"Какво е искал да каже Ботев в стиховете ..."Ми само той си знае ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нищо ново - поредната книга за Бъфет. Човекът си е гений! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Не може да бъде - по-високата конкурентоспособност е основание за инвестиция. Това всеки го знае. Въпроса е как да определиш коя компания има конкурентно предимство на пазара си и как това е отразено в текущата цена на акциите и. отговор Сигнализирай за неуместен коментар