IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Грешката, която коства на Уорън Бъфет 8 години ниска възвръщаемост

Бъфет прекарва осем години в изучаването на техническия анализ, за да разбере, че той е безрезултатен

08:40 | 27.10.10 г. 9
Автор - снимка
Създател
Грешката, която коства на Уорън Бъфет 8 години ниска възвръщаемост

Прочутият инвеститор и милиардер Уорън Бъфет е известен като страстен защитник на фундаменталния анализ като стратегия за вземането на инвестиционни решения.

В действителност той е прекарал осем години от своята кариера, опитвайки се да разбере и да спечели с помощта на друга инвестиционна стратегия. Тя обаче му носи ниска възвръщаемост, в резултат на което той я изоставя като безполезна, пише Motley Fool.

Неуспешната инвестиционна стратегия се оказва техническият анализ.

Техническият анализ на практика се състои в прогнозиране на цените на акциите или курса на валутите в бъдеще на базата на графики, отразяващи техните цени и на изтъргувани обеми в миналото.

В това има известна логика, защото акциите се търгуват на базата на търсенето и предлагането, което е силно повлияно от нагласите на инвеститорите за дадената акция. Графиката всъщност би трябвало да отразява тези нагласи и съответно да предсказва в каква посока ще се придвижи нейната цена.

Това е привлекателна идея, но в действителност техническият анализ е предизвикателна инвестиционна стратегия. Бъфет прекарва дълги години в началото на своята кариера, опитвайки се да го овладее

Една скъпа грешка

След много години, прекарани в опити да вникне в техническия анализ, Бъфет открива един проблем, а именно, че той е безполезен. Той казва: „Разбрах, че техническият анализ не работи, когато обърнах наопаки графиката и получих същия отговор.“

Несполучливите инвестиции карат Уорън Бъфет да мисли, че техническият анализ е грешен начин да се инвестира. Това го кара да се фокусира върху учението на Бенджамин Греъм, което набляга изцяло на основите на бизнеса, в който се инвестира. Според Бъфет това е стратегия, в която има много повече смисъл, и най-важното: която работи.

Три прости правила

Милиардерът обсъжда тази стратегия по време на общото събрание на Berkshire Hathaway през 2008 г. Когато го питат как да се избегне начина на мислене на тълпата, той казва, че просто е следвал трите най-ценни урока на Греъм:

* Купувай акции с марж на безопасност.
* На акцията трябва да се гледа като на участие в един бизнес.
* Пазарът е тук, за да служи, а не за да инструктира инвеститорите.

Първият урок обикновено привлича най-много внимание. Той показва, че трябва да се купуват акции при по-ниски цени, отколкото е стойността им. Но когато Бъфет говори за втория и третия урок признава, че ползвайки технически анализ е пропилял осем години от инвестиционната си кариера.

Участие в един бизнес

В крайна сметка определянето на акцията като начин за участие в един бизнес е обратно на това, на което залага техническия анализ. Техническият анализ се фокусира върху търговията с една ценна книга без значение дали е акция на петролния гигант ExxonMobil, фючърс на суровия петрол или природния газ, както и дали е дериват, който обещава доставка на три тона месо от Италия. Това няма значение, защото този анализ не се интересува от бизнеса и неговите фундаментални показатели.

От втория урок на Греъм следва, че акциите са много повече от парче хартия или линии на графики, и за да ги разберем трябва да се вникне в бизнеса на съответната компания. Когато се гледат акциите на една компания се игнорира това, че поскъпват повече от три поредни дни и се фокусира върху това дали компанията не е в опасност да задлъжнее прекомерно.

Как да ни служи пазара?

Бъфет смята, че пазарът не инструктира и не дава насоки как да се инвестира. Например, когато цената на акциите на Advanced Micro Devices пада под 2 долара през 1990 г, пазарът по същество казва, че Intel ще стане причината за краха на производителя на чипове.

Когато книжата на McDonald's поевтиняват до 13 долара през 2003 г., пазарът изглежда че казва, че Бик Мак ще се озове в музея на пропадналите идеи. Но и в двата случая се оказа, че пазарът греши.

Така че, вместо да слуша пазара, Бъфет се възползва от него. Понякога пазарът предлага възможността да се купят акции на по-ниска цена от реалната. Друг път ще предложи възможност да се купят акции на голяма компания за много по-малко от справедливата им стойност. Инвеститорите, които разбират истинската стойност на бизнеса, ще имат възможност да се възползват, когато пазарът предлага големи компании на разпродажба.

Не се фокусирайте над графиките

Опитът на Бъфет показва, че фокусирането върху графиките е безрезултатно. Вместо това, трябва да се разбере в дълбочина бизнеса и да се търсят отлични акции, които пазарът предлага на ниски цени. Тези дни обаче финансовите пазари могат да се особено коварни. Някои акции, които изглеждат евтини, могат да се окажат скъпи. А други, които са временно повлияни от негативна вълна, ще публикуват невероятни печалби.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Логично е да не можеш с няколко (десетки) хиляди да влияеш на бизнеса, но това е само ако си сам. А се предполага, че не си. Имаш възможност да убедиш и други държатели на по няколко (десетки) хиляди, че си прав и така, обединени вече сте (сме) по-силни. Нали цялата идея на инвестирането в акции е, че получаваш част от собствеността, а следователно и от "властта". И ако не можеш да упражниш тази власт, то се губи и идеята, а от там и реализацията. И просто няма смисъл. http://www1.znam.bg/resources/1/988320429.jpg
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
graki
преди 13 години
"Ако се интересуваш само от цената на акциите, ти преследваш личен успех и спекулираш. А ако следиш какво се случва с фирмите, в които си инвестирал, ако се опитваш да им въздействаш за да са по-ефективни, то това е инвестиция."Преследването на личния успех го има и то с много по-голяма сила именно в инвестициите, тук се разчита на много по-сериозни доводи и анализи и най-вече мисловна дейност, а и времевия интервал е доооста по-голям. Колкото до възможността да влияеш на бизнеса - с няколко десетки хиляди, вервай ми няма да стане - ако си Бъфет и влизаш като него да, но другото си е просто ... сам ще се сетиш, затова ти е това нещо на раменете :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
lostprophet
преди 13 години
Много добре казано!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 1
no-credit
преди 13 години
Да, успешни са. Но все пак и в успеха има разлика - ако си успял само за себе си и за сметка на другите, които само са загубили от твоя успех (което е в основата на всички спекулации), то това е личен (и егоистичен) успех. От друга страна, ако си успял заедно с другите (каквато е идеята на инвестирането и създаването на блага и ценности), то това е доста по-различен успех. Обществен успех. Ако се интересуваш само от цената на акциите, ти преследваш личен успех и спекулираш. А ако следиш какво се случва с фирмите, в които си инвестирал, ако се опитваш да им въздействаш за да са по-ефективни, то това е инвестиция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 0
Мажоритаря
преди 13 години
Само не ми казвай, че Бъфет придоби Бърлингтън със спекулативна цел на 4 пъти по-висока цена от тази на която я определяше пазара. :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 10
alphaomega
преди 13 години
Тая статия е пълна глупост!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
Nikodim
преди 13 години
Бъфет прекарва осем години в изучаването на техническия анализ, за да разбере, че той е безрезултатен...-------------ОСЕМ загубени години!Сещам се за един шлагер:"Защо ли си времето губих,защо ли не пих до зори !"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
georgi_shum
преди 13 години
Съгласен съм.. Затова и Сорос е пример за спекулант, а Бъфет за инвеститор. Факт е обаче, че и двамата за доста успешни..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Бъфет дава определение за разликата между спекулация (технически анализ) и инвестиция (фундаментален анализ). Много по-добро определение от това на Сорос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още