Обемът от сделки с имоти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) отчете ръст от 140% през първото тримесечие в сравнение с преди година, което показва повишеното доверие на инвеститорите и увеличената ликвидност в инвестиционния сектор в региона, сочи нов доклад.
Според доклад на CB Richard Ellis (CBRE) инвестициите в бизнес имоти в ЦИЕ са били на стойност 600 млн. евро, генерирани от 29 сделки. Този обем е с около 55% по-нисък в сравнение с последното тримесечие на 2009 г., което е отражение на традиционен инвестиционен спад в началото на годината.
Общо за Европа инвестициите надхвърлиха 19 млрд. евро през първото тримесечие, съобщиха по-рано от компанията.
Погледът на институционалните инвеститори в ЦИЕ остава прикован върху първокласните имоти в столичните градове на страните от Централна Европа. Слабото предлагане на качествени активи в тези пазари продължава да ограничава обема, въпреки че базата от инвеститори в Полша и Чехия се увеличава значително, казват от компанията. Активността остава ограничена в Югоизточна Европа и Украйна, които до голяма степен остават извън обсега на опортюнистичните покупки на активите с по-ниско качество.
Въпреки ниския брой на сделките по-голямата част от сделките с проблемни активи бе осъществена в Русия. Над половината от общия инвестиционен обем в Русия през тримесечието бе генериран от проблемни активи. Обемът на този тип сделки в останалата част от ЦИЕ остана сравнително нисък.
Местните купувачи продължиха да бъдат активни по-скоро на регионалните пазари, където те представляваха 70% от общия обем, в сравнение с 30% в столиците.
Докато инвеститорите в столиците се насочват главно към по-нискорисковите продукти, които могат имат способността да генерират приходи, много от инвеститорите на регионалните пазари целят да генерират възвръщаемост от покупки на активи, които в момента могат да добият на по-ниски цени на пазари, които познават.
Първокласните активи в някои от пазарите в региона отчетоха продължаващо свиване на доходността – тенденция, която започна още през втората половина на 2009 г. Въпреки че реалната стойност на доходността от първокласните активи в региона остава предимно хипотетична, редицата преговори, които се водят в момент, както и високият интерес към ограниченото предлагане на някои видове продукти на отделни пазари като търговските центрове във Варшава, Будапеща и Букурещ доведоха до свиване на доходността с 25 базисни пункта на тези пазари.
На останалите пазари свиването остава ограничено като тенденция и е характерно главно за активите с много високо качество. Спредът в доходността на второстепенните активи продължава да се покачва на повечето пазари.