IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

До 600 жилищни сгради ще могат да се санират с европари от догодина

За целта по програма "Регионално развитие" в отделна ос ще има 40 млн. евро

16:13 | 25.03.10 г.
До 600 жилищни сгради ще могат да се санират с европари от догодина

От следващата година 500 - 600 жилищни сгради ще могат да бъдат санирани чрез средства по оперативна програма "Регионално развитие", съобщи пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. За целта по програмата в отделна ос ще има 40 млн. евро и по този начин ще може да бъде доразвита демонстрационната програма за обновяване на жилища на Програмата на ООН за развитие (ПРООН), уточни Плевнелиев, цитиран от БТА. 

До юни се очаква да бъдат готови промени в Закона за етажната собственост и приети до края на годината от парламента. С промените се предлага да се намали необходимият процент съгласие на собствениците за санирането на жилищната сграда, който сега е 100%. Може би ще е три четвърти, може би две трети, но не може да бъде 100%, за да може тази програма да е работеща, заяви министърът. Според Цвета Наньова, програмен директор в ПРООН, процентът на съгласие трябва да бъде намален поне до 75%.

За да се възползват от европейските средства за финансиране на обновяване на жилищните сгради, собствениците на апартаменти обаче трябва да учредят етажните си собствености, да се регистрират, да вземат решение и да приготвят инвестиция от около 5 хил. лева на апартамент.

Амбицията на министерството е тази програма за обновяване на 500 - 600 сгради да стане мащабна милиардна програма. Средства ще се търсят чрез продажби на емисии въглероден двуокис, чрез мерки и фондове за енергийна ефективност по линия на европейската солидарност при затварянето на блокове на „Козлодуй“ или чрез оперативната програма за следващия програмен период - 2014 - 2020 г.

Тази година по ПРООН ще бъде повишена енергийната ефективност на 26 жилищни сгради, а досега по нея са обновени 30 сгради. Предвижда се министерството да отпусне до 15 април 5 млн. лева за съфинасиране на проекта. Себестойността на ремонтите на апартамент от 75 кв. м е около 10 хил. лв. При санирането на жилищата държавата и собствениците участват във финансирането солидарно.

Плевнелиев откри днес рехабилитиран блок в столичния квартал „Дианабад“. Обновената сграда е по проект „Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради“, който е съвместна инициатива на министерството и ПРООН.

В блока в „Дианабад“ едно домакинство е платило 5 хил. лева, а средната икономия от енергийни разходи на апартамент е около 120 лева на месец. Допълнителните плюсове след подобни ремонти са повишаването на себестойността на апартамента и удължаването на живота му. След ремонта сметките за парно са намалели наполовина, а тези, които се отопляват с електричество, плащат месечно за ток по 45 лева за 100 кв. м апартамент. Температурата и в най-студените дни е 18 градуса, разказват пред агенцията собственици на апартаменти в санирания блок.

Основният проблем за тях е бил в намирането на финансиране. От 20 домакинства в обновения блок 10 са кандидатствали за заем, но само пет домакинства са отговаряли на критериите на банките за кредит.

Наньова напомни, че по линия на Фонда за енергийна ефективност има възможност за колективни кредити за саниране на жилища, но досега никой не се е възползвал от нея. Тя каза, че по споразумение между фонда и ПРООН се предлага подобна възможност в рамките на демонстрационния проект.

Вече има една етажна собственост, която ще се възползва от тази схема, допълни Наньова. Ако колективният кредит се взема от името на етажната собственост от фонда, то той се получава при лихвени проценти между 7 и 10 на сто в зависимост от обезпечението, което е с няколко пункта по-нисък процент от тези на банките.

В България има 707 хил. жилища в панелни сгради, в които живеят 1,8 млн. души, а ако към тези разчети се включат и останалите монолитни сгради, които са доста занемарени, броят на българите, които живеят в жилища, нуждаещи се от саниране, нараства до 2,5 млн. Панелните жилища в страната са строени масово между 1960 и 1980 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още