Пазарите на имоти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) вече не са в топ 10 инвестиционни дестинации и напълно изчезнаха от радара на инвеститорите. Това е мнението на представители на международната асоциация на непубличните фондове за имоти INREV.
По време на семинар в Амстердам миналата седмица те потвърждават, че както инвеститорите, така и фонд мениджърите са се фокусирали единствено върху традиционните инвестиционни форми в сектора на имоти.
Наред с това забележим е и акцентът върху традиционните, развити, пазари като сегментът на офис площите във Великобритания и Франция са сред най-предпочитаните за инвеститорите.
Въпреки това настоящият период не бележи края на опортюнистичните фондове; интересът към тях само временно е изчезнал, смятат експерти.
От асоциацията са на мнение, че от растящо значение за бранша е прозрачността на дейността в сектора. С тази цел INREV занапред ще работи с по-голям фокус върху разработването на онлайн продукти, за да направи данните за сектора достъпни за по-широк кръг от потребители и да позволи изготвянето на онлайн анализи, пише Europe-RE.
Според участниците в семинара много инвеститори са влезли на пазара на върха на цикъла, направили са големи инвестиции и затова „са се опарили“. В резултат на това апетитът към риска в сектора се е понижил драстично.
Към момента около една трета от инвеститорите членове на INREV планират да увеличат инвестициите си в имоти, които те смятат за устойчиви и качествени като активи. Въпреки това наличността на такива активи е ограничена.
В тази връзка ако всички инвеститори се насочат към традиционни активи, то дефиницията за такива активи ще се разшири, докато второстепенни продукти също бъдат включени в нея.
От INREV също така отчитат факта, че е от съществено значение сегментът на непубличните инвестиционни фондове за имоти да синхронизира дейността си с правителствените изисквания, в противен случай неговата конкурентоспособност ще бъде подкопана от пазара на инвестиционните тръстове за имоти (REIT).