Турция прие нови разпоредби, според които всяка нова сграда трябва да има издаден енергиен паспорт.
Според закона, който влиза в сила със задна дата от 5 декември, турският строителен регулатор ще отменя разрешителното за строеж на нови сгради, които нямат документ, удостоверяващ количеството енергия, което потребляват за отопление, охлаждане, вентилация и други нужди, както и количеството парникови емисии, които отделят.
„Документът за енергийна самоличност“ ще съдържа информация за енергийните нужди на сградата, класификация на нейното енергийно потребление, характеристики на изолацията и ефективността на системите за отопление и охлаждане, които използва. Подобно на бялата техника сградите ще бъдат класифицирани в енергиен клас от A до G. Съответно сградите от клас А ще бъдат тези с ниски емисии, а тези с клас G – с ниска енергийна ефективност, пише турското издание Hurriyet.
На първи етап новите разпоредбите ще се отнасят единствено за сградите ново строителство. След това изискванията ще обхванат и всички съществуващи сгради, които ще трябва да бъдат сертифицирани най-късно до май 2017 г.
Регулаторите се надяват, че в резултат на новите разпоредби, които ще стимулират по-ниско енергийно потребление чрез нови методи за отопление и енергийна ефективност, разходите за енергия, свързани със сградния фонд в страната ще бъдат понижени наполовина.
По мнение на специалисти основните спестявания ще се осигурят чрез изолация и по-добро уплътнение на сградите, като изолацията на всички неизолирани сгради ще осигури заетост на 40 хил. души.