Притесненията, че в Китай се надува имотен балон са неоснователни, смятат експерти на Световната банка. Причината за това е фактът, че поскъпването на жилищата не изпреварва значително увеличението на приходите на национално ниво.
Това става ясно от редовния доклад на институцията, посветен на китайската икономика, предава Market Watch.
В доклада се посочва, че понижените лихвени проценти от страна на банките са довели до намаляване на месечните вноски по кредитите. Това от своя страна допринася за по-голямата достъпност на ипотечните кредити, смятат от банката.
“Малко вероятно е в скоро време да предстои сериозно балонизиране на цената на имотите“, се казва в доклада. Тази гледна точка обаче противоречи на набиращите сила през последните месеци твърдения, че Китай повтаря грешките, довели до имотната криза в Япония през 80-те и до настоящата криза в САЩ и Великобритания.
„Пазарът на недвижими имоти и решенията за развитието му биха могли да извлекат голяма полза от по-представителни данни за цените на имотите и това как те се движат спрямо доходите“, се посочва в доклада.
Именно жилищният сектор на страната, както и подобряващият се експорт, ще изведат страната до ръст от 8,7 на сто през 2010 година, което ще е повишение спрямо очаквания ръст от 8,4 на сто на Световната банка за 2009 година.
В случай че все пак пазарът се е балонизирал и станем свидетели на внезапен спад в цените на жилищата, това не би засегнало силно средните домакинства. Причината за това е относително ниския ливъридж и ограничения достъп до фондовия пазар на повечето домакинства.
По-сериозно биха били засегнати компаниите, тъй като те имат по-големи портфейли от недвижими имоти, се казва в доклада.