IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Първо писмено предупреждение от ЕК заради Пирин, Царево и Иракли

След още едно предупреждение срещу България може да бъде заведено дело пред Съда на европейските общности

15:14 | 08.10.09 г.
Автор - снимка
Създател
Първо писмено предупреждение от ЕК заради Пирин, Царево и Иракли

Европейската комисия (ЕК) изпраща на България четири писмени предупреждения, отнасящи се за четири отделни случая, в които не е осигурена адекватна защита на околната среда, съобщиха от комисията.

Три от предупрежденията се отнасят за защитените зони, а четвъртото засяга действащото законодателство.

Районите включват Пирин, където е изграден голям ски център; община Царево, където голяма защитена зона близо до Черно море е под заплаха, както и строителните дейности около бреговете на река Вая в защитената зона на Емине — Иракли в близост до Черно море. Четвъртото предупреждение е свързано с липсата на цялостно съответствие с европейските изисквания на българското законодателство за защита на природата.

Комисията е получила няколко оплаквания, отнасящи се до текущи туристически и скиорски строителни дейности в ски центъра Банско, който се намира в защитени райони на Пирин. Някои от посочените строителни дейности са били разрешени от националните власти, преди да се направи каквато и да е подходяща оценка на тяхното въздействие и кумулативни ефекти върху защитените видове и местообитания.

Подобни оплаквания са получени и за липсата на оценка за въздействието върху защитените райони, които са част от благоустройствения план на община Царево.

Третото предупреждение засяга въпрос, свързан с българското законодателство за околната среда, което все още не е напълно съгласувано с Директивата за местообитанията, съгласно която държавите-членки се задължават да оценяват влиянието на всички планове и проекти, които могат да имат значително въздействие върху защитените зони, независимо от тяхното местоположение.

Във връзка с всеки от четирите случая Европейската комисия е изпратила на българските власти първо писмено предупреждение с цел да се вземат мерки по тези въпроси. Българските власти имат два месеца за отговор.

В зависимост от отговора или от липсата на отговор от съответната държава-членка на първото писмено предупреждение, ЕК може да вземе решение да изпрати второ и окончателно писмено предупреждение до държавата-членка. В него се посочват причините, поради които комисията счита, че е налице нарушение на правото на ЕС и се призовава държавата-членка да изпълни изискванията в рамките на определен период, обикновено два месеца.

Ако държавата-членка не спази изискванията на второто предупреждение, комисията може да реши да заведе дело пред Съда на европейските общности. В случай че съдът установи нарушение на Договора за създаване на Европейската общност, от съответната държава-членка се изисква да предприеме необходимите мерки, за да спази изискванията.

Комисията има правомощие да предприеме действия срещу държава-членка, която не се е съобразила с решение на Съда на Европейските общности. ЕК може да поиска от съда да наложи финансова глоба на съответната държава-членка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:08 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още