Зараждащата се пазарна инерция в инвестиционната активност в сектора на бизнес имотите в Европа се ускорява, което се очаква да доведе до по-висока активност през втората половина на годината, сочи доклад на консултантската компания Cushman& Wakefield (C&W).
Инвестиционните обеми през второто тримесечие се покачиха с 2,5% в сравнение с първото благодарение на увеличената активност от страна на чуждестранни купувачи на установените западни пазари.
Инвестициите достигнаха 11,97 млрд. евро, което е все още значително по-ниско от обемите, постигнати през 2008 г. Сумата представлява 41% от средното ниво на инвестиции през 2008 г. и едва 19% от това през 2007 г.
Въпреки това повишението в активността е съчетано със стабилизиране на доходността. Средното ниво на доходността за всички сектори в Европа се покачи едва със 7 базисни пункта в сравнение с 28 пункта през първите три месеца.
“Данните от пазара са по-добри в сравнение с тези в началото на годината”, коментира Майкъл Ридърк, директор в компанията.
“Въпреки че все още има фундаментално разминаване между това, което много купувачи искат и това, което е на разположение за тях, привлекателността на исторически високата доходност е голяма и води до все по-голям брой (купувачи), които се връщат на пазара".
Средната доходност за първокласните имоти в Европа в момента е 7,52%. За западните пазари (с изключение на Великобритания) тя е 6,65% спрямо 6,97% във Великобритания, 8,63% в Централна Европа и 12,86% на източните пазари. Съответно разликата в доходността между Изтока и Запада е 621 базисни пункта спрямо 423 пункта миналата година.
Въпреки увеличената разлика инвестиционната активност на източните пазари е все още минимална. Инвеститорите остават фокусирани главно върху установените пазари в Западна Европа.
“Търсенето сега е по-голямо, отколкото в началото на годината”, казва Ридърк. „По-рано през годината редица пазари разчитаха главно на национални инвеститори, но през изминалото тримесечие бе отчетено повишено търсене от страна на чуждестранни институционални и индивидуални инвеститори“.
Основният интерес е насочен към офис пазара, където активността се покачи значително, а инвестиционният обем нарасна с 30% от първото тримесечие. За сравнение, активността в търговския сегмент е останала без промяна, а тази в индустриалния се е понижила с 26%.
Делът на чуждестранните купувачи е 32,5%, което представлява спад в сравнение с 43% през 2008 г, но покачване от дела им през първото тримесечие, когато той бе 28,7%.