IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Да си купиш къща с кредитна карта

Заради все по-ниските цени на жилищата в САЩ за по-дръзките купувачи има и нови възможности

11:17 | 12.06.09 г.
Да си купиш къща с кредитна карта

На затруднения пазар на имоти в САЩ отчаяни продавачи на жилища свалят значително цените. Така вила с три спални и две бани в близост до плаж в Калифорния е на пазара с цена от 100 хил. долара, със 142 хил. долара по-малко в сравнение с август 2008. Друга къща с три спални и две бани във Форт Уошингтън, Мериленд - зелено предградие на американската столица, която през януари 2007 е продадена за 350 хил. долара, днес се предлага срещу 74 900 долара.

Подобни цени позволяват на избрани купувачи да използват и кредитната си карта, за да ги купят, пише Forbes. Дори днес, в условията на затегнато кредитиране, American Express, Visa и MasterCard предлагат карти с лимит 100 хил. долара, а често и повече, на клиенти с отлично кредитно досие.

За повечето градове и региони в Щатите сумата от 100 хил. долара е шокиращо ниска и представлява рязък спад спрямо пика на пазара. С общо 27,4 млрд. долара са намалени първоначалните офертни цени на жилищата, които в момента се предлагат за продажба на пазара, съобщиха по-рано от сайта за имоти Trulia.com.

Повечето продавачи няма да приемат плащане с кредитна карта, но ще приемат кеш. За купувачите, които не разполагат със 100 хил. в брой, но не искат да изпуснат сделката, полезна алтернатива може да се окаже изтеглянето на кешов аванс. Предвид лихвите по кредитните карти обаче това е вариант само за тези, които ще могат да изплатят дълга в рамките на няколко месеца.

С оглед на това от списанието са избрали 10 жилища в страната, които могат да се купят за по-малко от 100 хил. долара, но същевременно не се намират в порутени квартали или отдалечени райони.

Жилищата в западните щати се продават на медианна цена от 276 хил. долара спрямо 350 хил. през 2006 г. и са поевтинели с 20% през изминалата година, според данните на асоциацията на брокерите на имоти (NAR). Там могат да се намерят няколко имота, които влизат в избора на изданието, като например имот с три спални и две бани в предградие на Финикс, Аризона, за 75 хил. долара, който през 2006 е продаден за 250 хил. В предградие на Сиатъл пък къща с три спални и площ 170 кв. метра се предлага за 87 хил. долара, след като преди три години е била продадена за 386 хил. долара.

Историята се повтаря навсякъде. И докато някои имоти като ранчо с три спални в Детройт за 15 хил. долара се нуждаят от сериозен ремонт, много от имотите в селекцията, като например къща в Далас с преден, заден и вътрешен двор, гараж и три спални и цена от 53 хил. долара, са готови за нанасяне.

Често имотите на тези цени са или в процес на отнемане, или собственикът им има финансови затруднения. Това означава, че докато офертната цена подлежи на договаряне, много от имотите се продават в състоянието, в което са, т. е. продавачът не се ангажира да коригира никакви недостатъци преди продажбата.

Това е важна подробност и се дължи на опасенията на някои продавачи, че имотите им няма да отговарят на критериите за отпускане на ипотека на Федералната жилищна асоциация (FHA). „Много от продавачите приемат по-ниски цени вместо да търсят купувачи с ипотеки. Те се опасяват, че няма да покрият изискванията на FHA и са склонни да приемат по-малка сума“, обяснява Глен Келман, изпълнителен директор на агенцията за имоти Redfin.

Друга важна подробност - докато продавачите правят големи отстъпки, за да реализират сделка, като през април продажбите на жилища са нараснали с 3% според данните на NAR, това не е задължително признак на възстановяване. Общо 45% от тези продажби са на имоти в процес на отнемане и къси продажби, където продавачи и инвеститори отчаяно разтоварват нежелан инвентар. В превод това означава, че е възможно цените на жилищата в САЩ да паднат още.

„Голяма част от пазара, с изключение на купувачите на първи дом и инвеститори с налични пари, е още мъртва и вещае лоши времена за цените на жилищата“, смята Антъни Сандърс, професор в университета „Джордж Мейсън“. „Твърденията, че настъпва обрат на пазара, са като разпродажба на Macy's. Свалят цените с 80% за застоялите стоки и увеличават продажбите им, но това не е признак за възстановяване на новите линии“, допълва той.

Мнение, че понижението на цените на жилищата в САЩ може да продължи още известно време, изрази миналата седмица и професорът по икономика и финанси в Йейлския университет Робърт Шилер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:28 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още