IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Земеделци предлагат законови промени за спиране на злоупотреби със субсидии

Ясните и прозрачни правила ще гарантират по-голяма сигурност и ще пресекат злоупотребите при заявяването на площите за подпомагане

11:42 | 08.04.09 г.
Автор - снимка
Създател
Земеделци предлагат законови промени за спиране на злоупотреби със субсидии

Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) предлага промени в законодателството, с които цели да бъдат преустановени случаите на злоупотреби при заявяването на площи по схемата за единно плащане на площ заради субсидиите, пише в писмо на председателя на АЗПБ Ивайло Тодоров до министъра на земеделието и храните Валери Цветанов.

Фермерите настояват да се промени срокът за сключване на споразумението за ползването на земеделските земи и, вместо от 1 август до 30 септември, да се сключва от 1 април до 30 юни за следващата стопанска година.

По този начин земеделските производители веднага след първата жътва ще имат яснота и сигурност по отношение на ползваните от тях имоти и спокойно ще започнат обработката на земята, обяснява Тодоров. “Това означава, че този, който реално ползва земята, ще получи субсидията по схемата за единно плащане на площ”, допълни той.

Асоциацията настоява споразумението за ползването на земеделските земи да има приоритет пред документите за собственост при кандидатстване по схемите и мерките за подпомагане на площ. „Считаме, че по този начин субсидията ще се получава от реалните ползватели на земята и ще се спрат злоупотребите със заявяване на площи за подпомагане, на които сме свидетели“, коментира Тодоров.

От друга страна придаването на тежест на споразумението, обвързвайки го с плащанията на площ, ще насърчи окрупняването на земята по воля на реалните ползватели, които най-добре познават ситуацията във всяко едно землище. „Освен това смятаме, че ролята на кметовете в процеса на уедряване на земята е гаранция, че информацията и постигнатите договорености в споразумението са достоверни и коректни и могат да бъдат доказателство за действителното ползване на земята“, обяснява председателят на АЗПБ.

По отношение очертаването на площите за кандидатстване към настоящия момент няма пълна нормативна регламентация как се извършва този процес. В тази връзка асоциацията предлага при очертаването на площите, за които се кандидатства за подпомагане, нормативно да се регламентира, че кандидатът няма право да заявява начин на трайно ползване на имота, различен от посочения в картата на възстановена собственост.

Ако междувременно имотът е със сменен начин на трайно ползване, заинтересованото лице (ползвателят или собственикът на имота) първо трябва да поиска промяна на начина на трайно ползване в схемата за единно плащане на площ, а след това да заявява площите за подпомагане. Тодоров дава за пример, че ако в картата на възстановена собственост е посочено, че имотът представлява нива, той не трябва да се заявява като пасище.

Асоциацията на земеделските производители настоява цялата процедура по регистрирането (очертаването) на земеделските площи в общинските служби „Земеделие”, както и редът, по който се извършват промени в схемата за единно плащане на площ, трябва да бъдат публични и предварително оповестени. Ясните и прозрачни правила ще гарантират по-голяма сигурност и ще пресекат злоупотребите при заявяването на площите за подпомагане, според Тодоров.

АЗПБ предлага още да се направят промени по отношение на определението за пасищни животни, като се добавят и пчелите. Законът в този си вид изключва възможността общините да сключват договори за индивидуално ползване на мери и пасища със земеделски производители, които отглеждат пчели и разполагат пчелините си на пасища от държавния поземлен фонд или общинска собственост.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:39 | 22.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още