IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В България често се строи с недостатъчно изолация

Нискоенергийното строителство е по-скъпо от традиционното, но икономиите са значителни, смятат експерти

16:48 | 06.11.08 г.
В България често се строи с недостатъчно изолация

Много от сградите в България се строят с недостатъчно изолация, каза арх. Георги Николов от студио Архе по време на панел, посветен на нискоенергийните сгради и зеленото строителство в рамките на Икономическия форум за Югоизточна Европа. „Крайно време е крайният купувач да получи нещо качествено за парите си“, коментира той. Според него това е енергийно ефективното строителство.

„Когато хората избират автомобил, ключов критерий е разходът на гориво, а при избора на жилище не се замислят колко енергия ще харчи“, коментира Николов.

Старите сгради харчат между 240 и 300 киловатчаса на квадратен метър годишно, съвременните сгради – между 100 - 150 kWh/кв. м, нискоенергийните – 40 – 50 kWh , а т. нар. пасивни къщи харчат по-малко от 15 kWh, посочи той.

При нискоенергийното строителство фасадната изолация е около 16 см, а при пасивните къщи – около 30 см, поясни Николов. „Суперизолацията е ключова – при пасивните къщи тя е 40 см на покрива, 30 см на фасадата и 20 на плочата“, добави той.

При внимателно проектиране цената на пасивното строителство може да се контролира. Така например традиционното строителство на фасадна стена е 142 лв./кв. м, а на пасивното – 173 лв., но при покрива пасивното е значително по-евтино, поясни Николов.

Той даде пример с два варианта за къща с площ 446 кв. м. При по-скъпия оскъпяването е 80 хил. лв., или 15,3%, а при по-евтиния - 44 800 лв., или 8,6%.

Трите стълба на енергийната ефективност са намаляване на загубите на енергия, ефективно използване на енергията и ефективно производство на енергия, заяви в рамките на същия панел Еким Бойчинов от Рехау. По думите му инвестиция от 20 хил. лв. в къща с площ 100 кв. м, която включва геотермална сонда, термопомпа и отопление, се възвръща за 7-8 години.

При планирането на екологично строителство не е за пренебрегване и факторът покривно и фасадно озеленяване.

С между 3% и 10% се подобрява топлоизолацията на сградите с тънкослойно покривно озеляняване, каза арх. Ценка Кунева от Асоциацията на ландшафтните архитекти. При сравнението между озеленен покрив и покрит с чакъл покрив разходите за изграждане са почти еднакви, но икономиите при първия са значителни, отбеляза още тя.

Оскъпяването на нискоенергийното строителство спрямо къща с РЗП 180 кв. м, построена по стандартите на БДС, е 30 хил. лв., или 16,6%, като тази инвестиция се възвръща за около 14 години, посочи Орлин Илиев, изпълнителен директор на ЕСХА България.

В България вече има развитие в нишата на пасивните къщи. Николов например е участвал в проектирането на пасивни къщи, чието строителство се планира да започне на Горна баня. Към момента се чака разрешително, уточни за Investor.bg той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:10 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още