Цените на жилищата в България са се покачили с 32,3% през второто тримесечие спрямо същия период миналата година, което отново я нарежда на челно място по поскъпване на жилищата в света в статистиката на Knight Frank, цитирана от aboutproperty.co.uk.
Ръстът на световния пазар на жилищни имоти обаче продължава да се забавя, като за второто тримесечие достига 4,8% за разлика от 6,1% за първото. Цените се понижават почти на половината от пазарите, включени в индекса на агенцията за недвижими имоти.
Като цяло страните от Централна и Източна Европа регистрират най-добри резултати за периода за разлика от страните, където пазарът е най-засегнат - САЩ и Северна Европа, включително балтийските страни.
Обезценяването на жилищата в балтийските страни, начело с Латвия, където цените са се понижили с 24,1% спрямо миналата година, показват, че високата инфлация и разходите за ипотека са реален риск пред развиващите се икономики в Европа.
Този случай е особено характерен за страните с висока инвестиционна активност през последните години - по време на световен бум на пазара на имоти.
Жилищният пазар в страни като Испания, Дания, Великобритания и Ирландия също попадат под ударите на световната кредитна криза, като от Международния валутен фонд твърдят, че имотите в тези страни са надценени с до 30%. Към страните с резки ценови спадове на пазара на имоти се присъединява и Нова Зеландия.
България беше начело в класацията и за първото тримесечие.