IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

„Зелените сгради“ у нас с 2-8% по-скъпи от обикновените

До 5-10 години всички разрешителни за строеж, които се издават в ЕС, ще бъдат за изграждането на „зелени сгради“

16:33 | 25.09.07 г.
Автор - снимка
Създател
„Зелените сгради“ у нас с 2-8% по-скъпи от обикновените
Инвестициите в изграждането на енергийно ефективни сгради оскъпяват строителството средно с 2%, но стойността на ползите от тях е в пъти по-висока. Това каза днес Атанас Гаров, изпълнителен директор на Colliers International - България, по време на международната конференция "Устойчиво развитие в сектора на недвижимите имоти", организирана от Colliers.

По думите му у нас това оскъпяване е между 2 и 8%, или с между 30 и 50 долара по-скъпо на кв. м строителство.

Главните разходи са свързани с проектантската работа по сградата, защото тези „зелени“ технологии, както и практиката като цяло, все още не са достатъчно разпространени в сектора на строителството у нас. Цената им като дял от стойността на строителство на сградата се очаква да се понижи с времето, когато те започнат да се прилагат на по-широка основа.

За сметка на това ползите от внедряването на енерго-спестяващи технологии в строителството са значителни. Сред „измеримите“ ползи са понижаването на потреблението на енергия и вода, пълноценно използване на отпадъците и др. Като цяло чрез „зелените“ технологии може да се постигне между 25 и 30% директно намаляване на разходите за енергия, но има също и косвено намаляване. Понижават се също разходите за управление и поддръжка на сградата.

Гаров даде пример с компании, помещаващи се в „зелени“ сгради, които могат да пестят от разходи, свързани със здравословното състояние на служителите. Той каза, че според статистически данни хората прекарват средно 90% от времето си в затворени помещения, където, противно на очакванията, замърсителите на микроклимата са между 10 и 100 пъти повече отколкото навън. Подобрената среда води и до повишаване на продуктивността на служителите, понижаване на работните отсъствия, по-лесно привличане и задържане на персонала.

От наблюденията си от консултантската практика Гаров каза, че бизнесът обръща все повече внимание на „зелените“ офис сгради и повишава изискванията си за такива стандарти. От друга страна, оценителите също са започнали да признават енергийно-ефективните технологии, използвани в сградите като добавена стойност към имота и съответно инвеститорите все повече ще се стремят да включват такива обекти в портфолиото си.

Това потвърди и Стийв Барлоу, старши мениджър на британската консултантска компания Environ. Като пример той посочи, че успоредно с европейското законодателство, което предвижда редица регулации и стимули за внедряване на устойчивото развитие в бизнес стратегиите, потребителите на бяла техника са започнали да предпочитат енергоспестяващи продукти, което е довело до промяна и в поведението на производителите.

Разбира се при такива продукти разликата в цената е от порядъка на няколко евро за всеки брой и за потребителите е много по-лесно да направят избора си“, каза той за Investor.bg.

Запитан дали този модел може да се наложи чрез регулации, той каза, че въпросът има много аспекти, но, като цяло, практиката е показала, че моделът работи.

Във Великобритания регулациите бяха насочени само към част от бизнеса, който трябваше да се съобрази с дадени стандарти в контекста на устойчивото развитие, но на практика останалите компании последваха примера“, коментира той. „Очаквам така да стане и с Източна Европа и по-конкретно България, която ще последва примера на Западна Европа в това отношение.“

Според Йержи Колайтис от Environ моделът е най-ефективен, ако е основан на пазарни принципи в сравнение с налагането му под формата на регулации. Той даде пример с Полша, където много сгради на здравни институции, а също и бизнес сгради, получават различни стимули, например под формата на данъчни облекчения, за използването на енергийно ефективни технологии.

По думите му в практиката не може да се установи устойчиво развитие, ако не се съблюдават в еднаква степен трите аспекта за екологична, социална и икономическа равнопоставеност на бизнес практиките.

Според Синиша Станкович, управляващ партньор в консултантската инжинерингова компания BDSP Partnership, до 5 или 10 години всички разрешителни за строеж, които се издават в ЕС, ще бъдат за изграждането на „зелени сгради“.

Свързани компании:

Енемона АД(E4A)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:45 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още