България е на четвърто място в света по архитектурни паметници след страни като Гърция, Италия и Турция, съобщи арх. Станчо Веков. Той намекна, че историята и културата, икономиката и туризмът винаги са били свързани. Стимулът за собственика да инвестира в реставрацията на паметник на културата е в данъчното облекчение от 10 до 20 на сто по Закона за меценатството.
Много от къщите - паметници на културата във Варна са в списъка на опасните сгради, което поставя още въпроси около нуждата от промяна в законите за собствеността. Трябва да има стимули за инвеститорите, за да не загубим безвъзвратно паметта си, беше основния апел на архитектите. За облика на един град говорят повече сградите, затова и някои европейски страни са като музей на открито. Какво остава от нашата идентичност, къде е специфичността на нашето Възраждане, времето, през което сме минали и колоритността на региона, попитаха 22-мата участници в проекта и напомниха, че само по централната пешеходна улица във Варна – “Княз Борис I”, е имало над 70 къщи – паметници на културата, от които вече са останали много малко.
В сравнение със София и Пловдив, Варна изостава в грижите си по това, което притежава, признаха архитектите. Те обаче подчертаха, че по-голяма стойност имат сградите, които надграждат и фиксират различни нива и етапи от живота на града. “Само с новото си строителство не бихме могли да впечатлим никой чужденец, симбиозата между новото и старото, история и съвремие може да пренесе романтиката от миналото в удобството на настоящето”, допълни арх. Веков.
Съюзът на архитектите се ангажира да помогне частично на собственици на уникални сгради.