IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Близо ли е България до строителния бум в Испания?

И към двете страни има нестихващ инвеститорски интерес, но икономисти предупреждават за потенциалните опасности от прекомерното застрояване

12:54 | 21.12.05 г.
Илюстрация: Corbis
Илюстрация: Corbis

Над 800 хил. разрешителни за строеж са издадени в Испания тази година, или по-голям брой от разрешителните в Обединеното кралство, Германия и Франция взети заедно. Това е абсолютен рекорд, несравним с най-бурните години на стрoeж в страната, притесняващ сериозно експертите. Икономисти, цитирани от швейцарското издание Tribune de Genève, предупреждават, че този темп на застрояване е изключително висок и дори рисков.

За момента нищо не се очаква да спре този строителен бум в страната, дори покачването на цените, утроили се от 1997 г. Дори напротив, секторът продължава да се радва на силно търсене от страна на европейци от северните страни на континента, страдащи от липса на слънце. Имотите стават и все по-важни за икономиката на страната – през 2004 г. са генерирали 18% от БВП на Испания, а в сектора е заета 20% от работната сила.

Опасенията на наблюдатели идват от евентуално продължение на покачването на лихвените равнища в близките години и възможно спукване на ипотечния балон.

За сравнение, издадените разрешителни за строеж на нови сгради в България за третото тримесечие на 2005 г. са общо 3 727, като най-вероятно броят им за цялата година няма да надхвърли 15 хиляди. За първото тримесечие разрешителните за жилищни, административни и друг тип сгради са 2 692, а за второто – 3 935.

В същото време ипотечните кредити в България са нараснали със 116% според последните данни на БНБ към края на октомври на годишна база. Средно месечно броят им се увеличава с 54 млн. лв. от началото на годината.

При северната ни съседка пък наскоро стана ясно, че цената на земята, предназначена за строеж, се е увеличила три пъти през последните три години, според доклад на румънския институт за недвижими имоти SGA, цитиран от Bucharest Daily News. Тогава също се повдигнаха опасения, че това може да възпрепятства развитието на пазара на недвижими имоти, тъй като намалява възвръщаемостта на инвестициите.

В момента се наблюдава раздвижване на ипотечния пазара на цяла Испания – около покрайнините на големите градове, но най-вече на средиземноморския бряг, който търпи голямо промотиране. Силно се увеличава и интереса към по-изолираните южни морски региони Мурсия и Алмерия. Това става благодарение на по-добрата пътна инфраструктура, все повечето нискотарифни авиокомпании. Все повече се строят и голф игрища, като само за този регион има проекти за 25 такива.

Отново за сравнение, в момента в цяла България има само три игрища за голф: едно в Елин Пелин, близо до София, и две игрища, които са собственост на Авиокомпания Air Sofia – в Ихтиман и в Сливен. Обявени са проектите за голф игрище край Долна Баня и отново на Air Sofia в Банско.

Предвижда се изграждането и на още няколко голф игрища поради големия интерес на чуждестранните туристи. Едното игрище ще бъде разположено близо до София - в с. Кътина, планира се да бъдат построени други в Разград, Каварна и Приморско. Още две пък са в начален строеж – едното между Банско и Разлог, и другото в Балчик.

Колкото до пътната инфраструктура – всички знаем, че има още много какво да се желае. Около морето се хвърлиха много усилия и доста от пътищата, особено около големите курорти, бяха „позакърпени“ и дори новоасфалтирани. За съжаление обаче дори новите такива са тесни и недостатъчни за големия трафик.

Въпреки всичко е факт, че и в България, и в Испания кипи усилена строителна дейност, на места дори се наблюдава застрашителни темпове на растеж в сектора. И към двете страни има нестихващ инвеститорски интерес. Британците строят къщи и в двете страни. И все пак мащабите остават различни, доста по-малки за България, което е съвсем естествено. Испания е член на ЕС от 1986 г., България най-вероятно ще стане член през 2007 г. Площта на Испания е 504 750 кв. км, а на България – 110 993 кв. км. Остава да видим докога ще продължи бумът в строителния сектор и съразмерен ли ще е той на мащабите и възможностите на двете държави.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:43 | 22.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още