Трайно се забавя ръстът в цените на жилищните имоти във всички областни градове. Динамиката, която се забелязваше през последните две години, е доста по-спокойна през периода от 10-те месеца на годината. Това заяви Теодора Иванова, председател на Съвета на директорите на Адрес недвижими имоти, която направи анализ на пазара на жилищни имоти в България за 2005 г., както и прогнози за развитието за 2006 г.
По отношение на София, един от най-големите пазари на жилищни имоти, се забелязва стабилизиране на цените, като през второто тримесечие на годината дори има тенденция Варна да изпреварва, макар и с малко, София по средна цена на квадратен метър. Тази година значително по-бързо расте цената на жилищните имоти в малките градове, коментира още Иванова в рамките на дискусия по време на Икономическия форум за Югоизточна Европа.
По отношение на пазара като цяло и броя на сделките, може да се каже, че тази година сделките в никакъв случай не са по-малко. Сделки продължават да се сключват на пазара на жилища и определено няма тенденция те да намаляват.
Най-скъпи градове са Варна, София и Бургас. Следват ги Пловдив, Благоевград, Плевен и Стара Загора, като в последния град ръстът е по-нисък от средния в страната.
През последната година има засилен интерес на чужденци, които купуват имоти в София. От Адрес подчертават, че това е една много добра дългосрочна инвестиция, като цените в столицата трайно, макар и плавно, ще се повишават. През следващите години ще се развива и доходността от наеми.
За следващата година се очаква траен растеж на строителството на жилищни сгради, като ще преобладава качествено строителство. Конкуренцията на пазара е сериозна, което е добре за потребителите. Забелязва се, че се увеличават сградите с обща площ над 5 хил. кв.м, строят се все по-големи сгради, комплекси, за 2006 г. има предвидени и цели микрорайони.
„Смятам, че нарастването на капитала на дружествата със специална инвестиционна цел също ще повлияе на пазара през следващата година. Голям обем от инвестиции ще бъдат реализирани от тези дружества“, каза Теодора Иванова.
Предвижда се лек спад в цените в масовия сегмент – с повишаване качеството на строителство и количеството нови имоти. Панелните жилища ще задържат цените си, а в някои райони ще паднат – там, където динамиката беше много голяма през последните две години. В луксозния сегмент очакванията на Адрес са за плавен и постепенен ръст на цените до 15%.
„Пазарът на жилищни и ваканционни имоти в България ще продължава да се развива устойчиво, с бавни темпове, без съществени покачвания на цените. България ще продължи да се конкурира с Хърватска за лидерската позиция, но изостава в проблемните отрасли като инфраструктурата и околната среда“, заяви Деян Кавръков, управител на АДИС ЕООД.
Що се отнася до инвестициите в жилищните имоти засега най-привлекателни изглеждат Букурещ и Белград, следвани от София. Според Кавръков луксозните жилищни имоти ще бележат най-устойчив растеж.
Още от Икономическия форум за Югоизточна Европа:
Средният матуритет по кредитите може да намалее след приемане на Базел ІІ
Р. Овчаров: Очакват ни тежки години в областта на енергетиката
Договорени са 15 млн. лв. за електронно правителство в бюджет 2006
Расте интересът към партньорства с малки фирми от Югоизточна Европа
Работната ръка на много разумни цени е предимството на България
България държи 5% от световния пазар на клинични проучвания
Два пъти по-малък дял от БВП се отделя за здравеопазване у нас спрямо ЕС
Реализираме инфраструктурни проекти за близо 1 млрд. евро до 2010 г.
Над 190 чужди компании участват на тазгодишния Икономически форум