Макар че продажбите на бизнес имоти в САЩ са се забавили тази година, китайските инвеститори продължават да наливат пари в пазара, коментира Wall Street Journal.
Засега през 2016 г. китайските компании са закупили или ще купят 47 американски имота на стойност 9,3 млрд. долара, сочи Real Capital Analytics. Това ги прави най-активните чуждестранни купувачи в САЩ, като сумата е двойно по-голяма от тази, вложена от Канада – 4,2 млрд. долара.
За сравнение за цялата минала година китайските инвеститори са осъществили 71 сделки в САЩ на стойност 6 млрд. долара.
Китайските инвестиции в чужбина растат сериозно заради спада на китайската икономика през последната година. Инвеститорите търсят възможности извън страната, за да защитят богатството си от волатилността у дома, казват анализатори.
„Те влагат по-голям капитал в сигурни места на Запад“, казва Джим Костело, старши вицепрезидент на Real Capital.
Китайците се насочват към САЩ, макар че активността с имотни сделки като цяло там се забавя. През четирите месеца на 2016 г. общо са били закупени търговски имоти за 135,9 млрд. долара спрямо вложения за 171,4 млрд. долара за същия период на миналата година, казва Real Capital.
Забавянето идва след шест години на бичи пазар при бизнес имотите. Много инвеститори са в изчакване, тъй като смятат, че цените, които се вдигат постепенно от 2009 г. насам, може да се стабилизират или дори да започнат да се понижават.
Финансирането на дългове също е станало доста по-трудно. Към 10 май Wall Street е издал ценни книжа, обезпечени с търговски имоти, само за 28,5 млрд. долара спрямо 44,1 млрд. долара за същия период на миналата година, сочи Commercial Mortgage Alert.
Купувачите от Азия, Близкия изток и други части на света обаче често са по-мотивирани от местните американски инвеститори. Много целят разнообразие, а други се тревожат за рисковете в собствените си страни.
До 2012 г. китайското правителство забраняваше на застрахователните компании на страната да купуват чужда собственост. След като тези ограничения обаче бяха вдигнати, компаниите целят все повече инвестиции по света, включително в САЩ.