В САЩ буквално се сипе дъжд от добри новини за строителния сектор: компаниите от бранша се активизират, наемат повече работници и строят по-големи къщи. И все пак някои неща не са се променили: наемателите (а не купувачите) продължават да движат съживяването при жилищното строителство, пише CNN Money.
Въпреки че би могло да се предположи, че именно купувачите са причината за активизирането в строителството на жилища, наемателите продължават да играят необичайно голяма роля в този бранш - тенденция, която се наблюдава от 2007 г., когато настъпи срива на пазара.
Строителството на многофамилни жилища, обикновено създадени с цел отдаване под наем, представлява около 33% от общата активност в сектора. Това е доста над средното равнище от около 20% през последните 20 години.
Има няколко причини за увеличения брой на наемателите: след финансовата криза милиони семейства бяха принудени да напуснат жилищата си заради възбрани. Все още високата безработица и затегнатите условия за кредитиране също пречат на много американци да закупят собствен дом. Делът на собствениците на жилища в Страната на неограничените възможности продължава да намалява.
Все пак експертите прогнозират, че ръстът на броя на наемателите няма да продължи вечно с узряването на условията за съживяване на строителството на еднофамилни жилища. Въпреки че цените на домовете растат, в много градове продължава да е по-евтино да купиш, отколкото да наемеш, тъй като лихвите по ипотеките продължават да се рекордно ниски.
В национален мащаб между декември и февруари купуването на жилище е било с 44% по-евтино от наемането му в сравнение с 46% през 2012 г., сочат данни на Trulia.
Очаква се с времето да се успокои и търсенето на жилища под наем паралелно с възстановяването на жилищния пазар като цяло, който е тясно обвързан с финансовото състояние на повечето американци. През следващите 3 до 5 години обаче строителите вероятно ще продължат да гледат по-скоро към наемателите, отколкото към купувачите, прогнозират експерти.