По-голям апетит за риск изглежда се заражда сред европейските инвеститори в имоти, според последния индекс на Union Investment за инвестиционния климат, съобщи онлайн изданието propertyeu.info.
Европейските инвеститори вече изместват традиционния в последните години фокус върху сигурността, тъй като смятат, че икономическите перспективи пред Европа са се подобрили в сравнение с предходната година.
Само 30% от анкетираните 165 представители на инвестиционната общност от Германия, Франция и Великобритания очакват нова рецесия в Европа в сравнение с 42% година по-рано. Едва 3 на сто от участниците в допитването разглеждат разпадането на еврозоната като сериозна възможност.
Индексът, който отразява очакванията на инвеститорите в имоти в трите най-големи европейски икономики, е нараснал с около един пункт в Германия и Великобритания до съответно 67,9 и 64,9 пункта. Във Франция е отчетен ръст от 5 пункта на индекса на инвестиционния климат до 64,2 пункта.
За първи път от три години индексите регистрират едновременен ръст в трите държави, коментират от компанията.
Инвеститорите са единодушни обаче, че тази година допълнително ще се завишат изискванията към инвестиционните проекти. Около 70% от участниците в роучването очакват ръст на лихвите по кредитите, а във Франция – и сериозно повишение на данъците.
Около 85% от анкетираните смятат, че кризата с еврото ще доведе до още по-силен акцент върху първокласните активи.
„С оглед на продължаващите трудности на кредитните пазари едва ли е изненадващо, че европейските инвеститори виждат малко възможности за опортюнистични инвестиции в настоящите им стратегии“, коментира Райнхард Кучер, председателят на борда на директорите на Union Investment Real Estate.
Инвеститорите имат положителни нагласи не само за основните пазари, но и за Полша, Турция и Ирландия. Очакванията са да се задълбочат проблемите в южните райони на Европа.
Нагласите са да се увеличават вложенията на основните пазари, считани за убежища – Германия, Франция и Великобритания, както и Ирландия, която се откроява от периферията на еврозоната като успешно възстановяващ се пазар.