Опитът за възстановяване, който направиха цените на жилищата през второто тримесечие, се оказа нетраен. Ценовият спад леко се е ускорил през последните три месеца на годината спрямо предходното тримесечие, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
За периода октомври – декември цените на жилищата* в страната са регистрирали спад от 0,7% до средните 875,14 лева за кв. м., след като през предходния тримесечен период намаляха с 0,5%.
На годишна база обаче спадът продължава за се забавя. През последните три месеца на годината годишното понижение на цените е било 1,4%, след като през предходното тримесечие беше регистриран спад от малко над 2%.
През четвъртото тримесечие на 2012 г. спрямо предходното е регистрирано намаление на цените в 23 от областните градове, като по-значително е в Кърджали и Разград - по 2,9%, и в Пазарджик - 2,8%. Увеличение на цените е регистрирано във Видин, Кюстендил, Бургас и Русе, както и в област София.
Най-високи са средните цени на жилищата в София-град - 1 440,5 лева за кв. м, следвана от Варна - 1 424,93 лева за кв. м, и Бургас - 1 140,43 лева за кв. м.
За цялата 2012 г. понижението на цените на жилищата в страната е 2,7%, отчитат още от националната статистика. Регистрирано е намаление в 22 от областните градове, като първенец е Монтана, където спадът е бил над 12 на сто. Следват я Сливен, където е регистрирано понижение от 8,2%, и Враца, където цените е отчетен спад от 7,3%.
Увеличение на цените на жилищата през миналата година е регистрирано в Габрово, Пазарджик, Шумен, Русе, Благоевград и Търговище.
Средната пазарна цена на жилищата за страната през 2012 г. е била 881,38 лева за кв. м. Най-високи са били средните цени в София-град - 1 452,64 лева за кв. м, и във Варна - 1 429,69 лева за кв. м.
Можете да проследите движението на цените на жилищата през последните години на графиката.
* Индексът на пазарните цени на жилищата оценява общото относително изменение на цените на съществуващите жилища - апартаменти (изключват се новопостроените апартаменти, къщи, луксозни жилища). Обект на статистическото изследване са цените на реално продадените от домакинствата апартаменти в областните градове.