Левицата внесе в деловодството на парламента проекторешение за създаване на анкетна комисия за проверка на сделките с дюните в Несебър, предаде БТА.
Вносителите предлагат комисията да е в състав от 6 депутати - по един от всяка парламентарна група и един независим, а срокът й на действие да бъде един месец.
Ангел Найденов от "Коалиция за България" изрази надежда в най-кратки срокове предложението да бъде разгледано в пленарна зала.
“Ще бъде интересно комисията да установи защо правителството, което твърдеше, че е несправедливо да се правят заменки и да се изключват земи от горския фонд с цел тяхното застрояване, продължава 3 500 сделки по закон от 2003 г., при положение, че има изцяло нов закон за горите от 2011 г., отбеляза Найденов.
Според него от сделките с терените се облагодетелстват фирми, близки до управляващите, които купували земи по цени на базата на данъчни оценки.
Скандалът с терена в Несебър избухна в последните дни на 2012 г., като предизвика серия от проверки и уволнения. Впоследствие беше отменено и разрешителното за строеж върху територията, а собственикът на имота се закани да се обърне към съда.
Междувременно стана ясно, че временната анкетна комисия за борба с корупцията
по високите етажи на властта се е самосезирала по казуса с продадените дюни край Несебър.
Председателят на комисията Яне Янев предложи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов и заместничката му Светлана Боянова да бъдат изслушани на заседанието й на 16 януари.
По-късно кметът на община Несебър Николай Димитров обяви, че общинската администрация ще обжалва констативните актове за административно нарушение, които бяха връчени на него, на главния архитект и на още един общински служител.
Димитров също така отхвърли обвиненията за саботаж на проверката на дюните. Кметът посочи, че актовете не отговарят на истината, а в деня на проверката общината е оказала пълно съдействие по изясняване на цялостната ситуация за преотредените държавни имоти.
От коалицията “За да остане природа в България” пък за пореден път посочиха, че ненаказуемата и неконтролируема корупция е довела до унищожението на дюните и защитените територии по Черноморското крайбрежие.
Организацията настоява за разширяването на възможностите за обществен контрол върху институциите.
*Актуализирано към 14.35 ч.