Докато икономиката на Ирландия продължава да се бори с последиците от срива на жилищния пазар, страната предприема смел ход, за да помогне на десетките хиляди потънали във финансови проблеми собственици на жилища, пише New York Times.
Правителството очаква тази година да бъде приет закон, който би могъл да накара банките сериозно да намалят задълженията на хората с ипотеки - стъпка, която никоя друга държава до момента не е предприемала в такъв мащаб.
Инициативата, която ще намали месечните вноски на длъжниците, би могла да предотврати вълна от възбрани. Ако проработи, планът може да послужи като пътна карта и за други държави в затруднено положение.
Повечето държави, преживели срив на жилищния пазар, включително САЩ, са приложили само частично мерки за отписване на задължения по ипотеки - процес на опрощаване на част от главницата по заема.
Основното опасение на политиците е, че някои длъжници, които могат да си позволят да погасяват вноските си, ще престанат да го правят, за да се възползват от облекченията.
Банките също не са склонни да приемат подобен план за намаляване на задлъжнялостта, тъй като той би им донесъл огромни и неочаквани загуби.
Ирландия обаче успя да спаси банките си, а правителството все още държи големи дялове в някои от водещите ипотечни кредитори. Така че данъкоплатците вече така или иначе понасят загубите от ипотеките. В други държави тежестта от опрощаването на главницата до голяма степен би паднала върху частните банки.
Дебатът обаче е един и същ: дали кредиторите да бъдат принудени да поемат загубите сега с надеждата, че нещата ще се оправят по-бързо, или да се изчака жилищният пазар сам да оздравее, което би могло да продължи да тежи на икономиката още дълги години.
Държавите, страдащи от последиците на жилищен срив, вероятно ще наблюдават внимателно Ирландия, за да видят как ще се отрази законът. Испания, която има сериозни проблеми с нередовни платци по ипотеки, през март въведе мярка, позволяваща опрощаване на дългове, макар и при много строги условия.