Незнайно защо, но жилищните цени в Норвегия вървят стремглаво нагоре. Звучи ли ви това познато, пита CNBC?
"Ниските лихви, стабилната инфлация при потребителските цени и бързо нарастващите цени на активите създават условия, при които дългът се акумулира с все по-бързо темпо и до нива, които са против конвенционалните правила".
Това изявление доста напомня на ситуацията в Япония от далечното минало или в САЩ от доста по-скоро. Това обаче е мнението на Нийл Мелор от Bank of New York Mellon и се отнася до Норвегия.
Богатата на петрол нация преживява сериозен жилищен бум и Мелор, който е валутен стратег, изразява опасения, че централната банка не взема достатъчно сериозно в предвид жилищните цени при оценката на инфлационните рискове и не променя политиката си в съответствие с този фактор. Официално инфлацията в Норвегия е едва 0,5%, но Мелор твърди, че тя отразява само случващото със стоките и услугите.
"Кризите от миналото ни научиха, че формулирането на политики на базата на тесен кръг от цени е рецепта за евентуална нестабилност, а историята показва, че нещата се повтарят", пише експертът в бележка към клиентите си. Според него съотношението на дълговете на домакинствата към доходите им възлиза на 210%, което е доста над 130% в САЩ през 2007 г., преди да избухне жилищната криза.
Според Марк Чандлър, валутен стратег в Brown Brothers Harriman, централната банка на Норвегия едва ли ще повиши основната лихва на следващото си заседание, като се има предвид несигурността около бъдещето на световната икономика.
Той обаче е на мнение, че при очакваното увеличение на разходите за труд с 4% догодина, не може да се изключи повишение на лихвата на заседанието на 19 декември. Това ще е добре за кроната, според Чандлър, който очаква тя да продължи да се представя по-добре от долара.