Тан Джао, 28-годишен инженер от провинция Фудзиен, е принуден да загърби традициите и да се ожени преди да си купи жилище в Шанхай, след като наскоро местните власти забраниха на придошлите в града без сключен брак да придобиват имоти, пише Bloomberg.
"Тази политика е неразумна, ние не сме спекуланти, просто се нуждаем от място, където да живеем", коментира Джао.
"Да сключиш брак преди да имаш жилище е против културата ни. Ще се наложи да обясня на родителите на приятелката ми, че причината да нарушим традициите е политиката на местните власти в Шанхай", допълва той.
Миналата година Шанхай ограничи до 2 броя на жилищата, които едно домакинство може да притежава.
Сега местните власти изолират от пазара хората без жителство и без сключен брак като част от държавната политика за „охлаждане“ на цените. По-рано те можеха да си купят собствено жилище, след като докажат, че са си плащали данъците поне в продължение на една година.
Традициите в Китай повеляват мъжете да имат собствено жилище, преди да поискат ръката на бъдещата си жена. В селските райони родителите правят всичко възможно да построят къщи за синовете си преди сватбата, в градовете пък борбата е за купуване на апартамент.
Към края на 2010 г. населението на Шанхай е наброявало около 23 млн. души, като близо 9 млн. от тях не са били местни. Напливът на специалисти в строителството, информационните технологии и други сектори почти утрои цените на жилищата в метрополиса през последните 10 години.
Шанхай има едни от най-строгите мерки за контролиране на населението в Китай. За да бъде "местен", човек трябва да е роден в семейство на кореняци, да е висококвалифициран специалист, който е живял в града в продължение на поне седем години и да притежава документи, доказващи този факт, или да има брак с жител на града в продължение на поне 10 години.
Потенциалните купувачи биха могли да заобиколят новата наредба, като сключват фиктивни бракове, отбелязва агенцията. Властите едва ли ще ще тръгнат да правят проверки.
преди 12 години "Местните власти решиха също така да засилят строителството на социални жилища за хората с ниски доходи." На този пасаж да обърнат внимание българските власти, както и на определението за "местни". :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар